Erişilebilirlik

Ürdün'de Hükümet Değişikliği


Ürdün'de Hükümet Değişikliği

Ürdün Kralı Abdullah, haftalardır süren protesto gösterilerinin ardından hükümeti dağıttı ve emekli bir generali yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Sokaklara dökülen binlerce Ürdünlü yakıt ve gıda fiyatlarının artmasından ve siyasi reformların yavaşlamasından sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını istiyordu.

Kraliyet sarayından yapılan açıklamada Başbakan Samir Rifai hükümetinin bugün istifa ettiği belirtildi. Açıklamada Kral Abdullah’ın eski başbakanlardan emekli general Maruf el-Bakhit’i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiği vurgulandı.Yeni hükümetin görevi, “gerçek siyasi reformları” başlatan somut adımları hızla atmak olacak.

Açıklamada ayrıca Kral Abdullah’ın yeni hükümetten demokrasiyi güçlendirmesi ve tüm Ürdünlüler için onurlu bir yaşam düzeyi sağlamasını istediği de belirtildi.

Ürdün’deki muhalefet gruplarından nüfuzlu İslamcı Eylem Cephesi, Fransız haber ajansına reformların uygulanması konusunda hükümetle görüşmelere başladığını açıkladı. İslamcı Eylem Cephesi, Müslüman Kardeşlerin Ürdün’deki kolu olarak biliniyor.

XS
SM
MD
LG