Erişilebilirlik

Ürdün Hava Saldırılarına Devam Ediyor


Ürdün uçaklarından vurulan hedeflerin Ürdün televizyonlarında yayınlanan görüntüsü

Ürdün jetleri, IŞİD hedeflerine hava saldırılarına üçüncü gün de devam etti. Koalisyon güçleri dün geceden bu yana IŞİD hedeflerine 26 hava operasyonu düzenledi.

Bununla birlikte Ürdün uçaklarının saldırısında Amerikalı bir rehinenin öldüğü yönündeki IŞİD iddiası hala doğrulanamadı.

Bu arada Aralık ayında uçuşlarını askıya alan Birleşik Arap Emirlikleri operasyonlara yeniden başlamak üzere Ürdün’e bir F-16 filosu yolladı.

Ailesi, IŞİD’in elinde rehin tutulan Amerikalı yardım görevlisi Kayla Mueller’in hala sağ olduğuna inanıyor.

Beyaz Saray da, Mueller’in hava saldırılarında öldüğüne dair ellerinde kanıt olmadığını bildirdi.

Ürdün, IŞİD’in rehin pilotu yakarak öldürdüğünü gösteren videoyu bu hafta yayınlamasına rağmen, aslında pilot Muaz Kasasbeh’i Ocak ayı başında öldürdüğünü bildirmişti. Bu da IŞİD’in rehin yardım görevlisiyle ilgili iddiaları hakkında soru işaretleri yaratmış durumda.

Kayla Mueller, IŞİD’in elinde bilinen son Amerikalı rehine. Örgüt, daha önce üç rehineyi başlarını keserek öldürmüştü.

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Judeh, terörist örgütlerin hava saldırılarına karşı rehineleri kalkan olarak kullandığını iddia etti ve örgütü yalan propaganda yapmakla suçladı.

Mueller’i yakından tanıyan kişiler, kendisinin savaş ve terör eylemlerinden mağdur olan sivillerin durumundan etkilendiğini söylüyor. Kayla Mueller daha önce de Suriye, Batı Şeria ve Hindistan’da yardım örgütlerinde gönüllü olarak çalışmıştı.

Mueller’in anne ve babası, IŞİD militanlarından özel olarak kendilerine ulaşmalarını istedi. Örgüt Mueller’in Rakka’ya düzenlenen hava saldırısında öldüğünü iddia ediyor.

Kayla Mueller, 2013’te Halep’te bir hastaneden çıkarken kaçırılmıştı.

XS
SM
MD
LG