Erişilebilirlik

Cinsel Tacizle Suçlanan Ünlü Sunucunun İşine Son Verildi


CBS kanalı, "CBS This Morning” programının sunucularından Charlie Rose'un işine son verdi. Rose, hakkında yapılan kadınlara yönelik cinsel taciz suçlamaları nedeniyle işinden uzaklaştırılmıştı.

PBS ve Bloomberg LP de sunucunun 1991’den bu yana yaptığı Charlie Rose Show’un dağıtımını ve yayınını durdurdu.

Pazartesi günü Washington Post gazetesinde yayınlanan iddiaların ardından, CBS kanalının Rose’u programdan uzaklaştırmasıyla bu sabah sunucular Gayle King ve Norah O'Donnell’ın programda ana konuları meslektaşlarına yönelik taciz iddialarıydı.

King, Rose’u arkadaşı olarak gördüğünü, ona saygı duyduğunu ancak arada kaldığını söyledi. King, “Çok sevdiğiniz biri çok korkunç bir şey yapmışsa ne diyebilirsiniz. Bunu nasıl kabullenirsiniz?” diye konuştu.

King, bu olayda açıkça incinen ve zarar gören kadınların yanında olduğunu da sözlerine ekledi.

O’Donnell ise bu tür bir davranışın bahanesi olmayacağına vurgu yaptı, kadınların işyerinde ve toplumda eşit muamele görmesi için hesaplaşmanın ve sorumluluk almanın gerektiğini söyledi.

Charlie Rose özür diledi

75 yaşındaki Rose ise iddiaların ardından yazılı bir özür yayınladı ve suçlamalar nedeniyle utanç duyduğunu belirtti.

2012’den bu yana CBS This Morning programının üç sunucusundan biri olan Rose, reytinglerde ABC ve NBC’deki rakiplerini geçmesine katkı sağlamıştı. Rose’un haber, siyaset ve eğlence sektöründen röportajlar yaptığı PBS’teki programı ise 1991’den bu yana yayınlanıyordu.

New York Times gazetesinin soruşturması sonucu Hollywood’un ünlü yapımcılarından Harvey Weinstein’e yönelik cinsel taciz iddialarının ortaya çıkması, Hollywood ve televizyon dünyasından çok sayıda isme yönelik benzer iddiaların arka arkaya gelmesine neden olmuştu.

XS
SM
MD
LG