Erişilebilirlik

Ünlü Müzisyen Bob Dylan 70 Yaşında


Ünlü Müzisyen Bob Dylan 70 Yaşında

Bugün müzik ikonu Bob Dylan’ın doğumgünü. Amerika’nın en ünlü müzisyenlerinden Bob Dylan 70 yaşına geldi. Dylan müzikte de 50’nci yılını kutluyor. Dylan’ın müziğiyle bu 50 yıla adını altın harflerle yazdırdığını söylemek abartılı olmaz. Şiir ve şarkı sözü yazarlığından, sadece Amerika’nın değil dünyanın en popüler bestelerine ve kitap yazarlığına kadar Bob Dylan, Amerikan kültür ve sanat yaşamının dev isimlerinden biri.

Bir zamanlar Vietnam savaşı karşıtlığının sembolü olan ve 50-70 yaş grubunun o dönemlerdeki hippilik günlerinden anımsadığı Bob Dylan, yarım yüzyıldan fazladır sahnede ve enerjisinden hiçbir şey kaybetmişe benzemiyor.

Bob Dylan 24 Mayıs 1941’de Minnesota eyaletinde doğdu. O zaman adı Robert Allen Zimmerman’dı. Annesi de babası da Musevi idi. Dylan hayatını anlattığı kitabında atalarının Türk kanı taşıdığını yazmıştı. Dylan müziğe lisede kurduuğu “The Shadow Blasters” adlı grupta başladı. Blues, folk ve rock and roll söylüyordu. Dylan kendi parçalarının sözlerini de yazıyordu. Klasik parçalarından biri olan “The Times They are A Changin'” de onun kaleminden çıkmıştı. Parça 1963’te büyük ses getirdi.

Bu şarkıdan sonra Bob Dylan zamanın solcu sosyal hareketleriyle özdeşleştirilmeye başladı. Müzik eleşetirmeni Greil Marcus’a göre, Dylan’ın şarkıları sadece solu değil, gerçekle hayal, eskiyle yeni arasındaki gerginliği de gündeme taşıyor ve sorguluyor.

Bob Dylan 1965 yılında New Yort Folk Festivali’nde elektronik müziğe geçti ve hayranlarını öfkelendirdi. Ancak festivalin hemen ardından çıkardığı “Like A Rolling Stone” adlı şarkıyla dönemin en güzel ve unutulmayan rock şarkılarından birine imzasını atmış oldu.

Dylan her tarzı denedi, rap’ten folk’a, metal ve dini müziğe kadar her tarzda parça yaptı. 1970’lerde ve 80’lerin başında birçok laik hayranının kabul etmekte zorlandığı bir dönem yaşadı, dini şarkılar yaptı. Dylan bugüne kadar müzik sektöründeki hemen her ödülü kazandı. Dylan Amerikan müziğinde gerçek bir ikon, farklı tarzda söyleseler de bir Frank Sinatra ya da Elvis Presley gibi hem unutulmaz hem de çok yönlü bir sanatçı.

XS
SM
MD
LG