Erişilebilirlik

Ünlü Foto Muhabiri Mehmet Biber Hayata Veda Etti


Mehmet Biber

ABD’nin Virginia eyaletinde yaşayan ödüllü fotoğrafçı Mehmet Biber, 88 yaşında hayata veda etti. 1931 yılında Eskicuma'da doğan Mehmet Biber, Bursa Sanat Enstitüsü’nü bitirdi. 1950 yılında İstanbul Fotoğraf Ajansı’na girdi. 1962 yılına kadar çeşitli gazetelerde foto muhabiri olarak görev yaptı. 1962-1971 yılları arasında New York’ta Birleşmiş Milletler’de çalıştı. 1975-1982 yılları arasında da Hürriyet Gazetesi’yle Hürriyet Haber Ajansı’nda görev yaptı. 1982’den sonra ABD’ye yerleşti. Orada serbest gazeteci olarak foto-röportajlar gerçekleştirdi. Fotoğrafları National Geographic dergisinde kapak olarak yayınlandı. Yurtiçi ve yurtdışı fotoğraf yarışmalarında çok sayıda ödül sahibi olan Mehmet Biber’in serbest foto muhabiri olarak çalışmaları dünyanın en büyük dergilerinde, ayrıca Bunte, Stern, Time, GEO, National Geographic, Al Faysal, Der Spigel gibi dergilerde yayınlandı.

NBC ve CBS televizyonlarına filmler çeken Biber dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biri olarak 1996 Atlanta Olimpiyatları sırasında Leica’nın en yeni televat objektiflerini denedi. Bu çalışmaları Leica International’ın üç lisanda yayınlanan sayılarında yer aldı. 1977 yılında Sedat Semavi ödülü alan ve sürekli basın kartı olan Mehmet Biber gazetecilik yaşamını Washington’a komşu Virginia eyaletinin Annandale ilçesinde sürdürdü. Mehmet Biber, 6 Ağustos’ta Virginia’da toprağa verilecek.

Mehmet Biber
Mehmet Biber

Amerika’nın Sesi’nin Mehmet Biber söyleşisi

Foto muhabiri olarak ilk kez deklanşöre dokunduğunda henüz 19 yaşındaydı. Genç, azimli ve yetenekli bir fotoğrafçı olarak kısa sürede Türk basınının aranan isimlerinden biri oldu.

1952’de İstanbul Fotoğraf Ajansı'nda başlayan macerası, onu kısa sürede Amerika’ya taşıdı. Türkiye’de neredeyse çalışmadığı gazete, dergi kalmadı Mehmet Biber’in. Ancak asıl önemlisi, onu uluslararası arenaya taşıyan yurtdışındaki başarıları oldu. Mehmet Biber, fotoğrafları National Geographic'te kapak olan tek Türk fotoğrafçı olarak tarihe geçti.

Biber "National Geographic beni bir gün New York’a çağırdı. Benim ilk önce Bunte’de 1968’de bir hac röportajım çıktı. Ondan gören Geo mecmuası, yine onlar da yine böyle özel olarak hacca gönderdi, Stern mecmuası gönderdi. Sonra National Geographic çağırdı, Biber dedi bizim için de gider misin, çeker misin... Peki dedim, gittik, bir ay hacda onlar için resim çektik. Böyle kullandılar ve kapaktan kullandılar," diye konuşuyor.

Biber’in aldığı ilk ödül, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden geldi. Ödülün ayrıntılarını Mehmet Biber şöyle anlatıyor: "1955’te ilk Gazeteciler Cemiyeti ödülünü aldım. Yağmurlu bir havada otobüsle gazeteye giderken Unkapanı'nda baktım bir yaşlı kadın, eskiden çocukların oynadığı kendilerinin yaptığı araba gibi bir şey, arabanın içinde de bir bacakları böyle kesilmiş bir adam... Sırtında böyle iple çekiyor. Öyle bir resim oldu ki, paçalarından kadının sular akıyor..... Onu birinci sayfadan sadakatin örneği diye verdiler. Ben o zaman Agence France Presse’e çalışıyorum. Onu Le Soir da birinci sayfadan verdi."

1962’de Amerika’ya yerleşen fotoğrafçı, 1971 yılına kadar New York'ta Birleşmiş Milletler'de çalıştı. Bu dönem, Mehmet Biber’in hayatına bir başka önemli yenilik de getirdi: Hayat arkadaşı Krista’yla bu yıllarda tanıştı. Çift, 1971’de Türkiye’ye geri döndü. Ancak Mehmet Biber’in yurtdışı gezileri devam etti. Suudi Arabistan’dan Almanya’ya kadar birçok ülkede foto muhabirliği yapan Biber’in fotoğrafları National Geographic, Geo, Time, Stern, Alfaysal ve Der Spiegel gibi önemli uluslararası yayınlarda çıktı. Mehmet Biber birçok devlet adamının yurtdışı gezilerini de takip etti. Bunlar arasında Bülent Ecevit, Turgut Özal ve Necmettin Erbakan da bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG