Erişilebilirlik

UNICEF’ten Rakka Uyarısı


ABD öncülüğünde Kürt ve Arap güçlerden oluşan ‘Suriye Demokratik Güçleri’ (SDG) birliklerinin kara, koalisyon güçlerinin de havadan sürdürdüğü Rakka operasyonunda sivil ve çocuk can kayıplarının artmasından endişe ediliyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) terör örgütü IŞİD’in başkenti olarak ilan ettiği Suriye’deki Rakka kentine 6 Haziran’da başlatılan operasyon sonrasında, kentte ve bölgede yaşayan çocukların iki ateş arasında kalmasından endişe duyduklarını açıkladı.

UNICEF, tüm taraflara Rakka'da kenti terk etmek isteyen sivil ve çocukların güvenli yerlere sevkinin yapılması, korunması ve güvenli geçiş yollarının acilen sağlanması çağrısında bulundu.

Ateş hattında yaklaşık 40 bin çocuğun bulunduğunu açıklayan UNICEF, Rakka’daki yüksek dozda yaşanan şiddetli çatışmaların on binlerce çocuğun hayatını tehlikeye attığını belirtti.

‘Hastane ve okullar da vuruldu’

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesel Direktörü Geert Cappelaere, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Rakka şehrinde yüksek çapta şiddet olayları çocukların hayatını tehdit ediyor. Bugüne kadar en az 25 çocuk öldü. Çok sayıda çocuk da yaralandı. Rakka kentinde hastaneler ve okullar da saldırıya uğradı. Kaçmaya çalışanlar öldürülme veya yaralanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı“ dedi.

Cappelaere, şiddet ve erişim kısıtlamaları nedeniyle çocukların en temel ihtiyaçlarından yoksun bırakıldıklarını ve 2013'ten bu yana Rakka’ya insani yardım olarak küçük desteğin ulaşabildiğini vurguladı.

Çatışma ve hava saldırıları nedeniyle kentte ve çevresinde büyük çaplı yer değiştirmelerinin de olduğunu kaydeden Cappelaere, Rakka'da yaklaşık 80 bin çocuğun yerinden edildiğini, geçici sığınma evlerinde ve kamplara yerleştirildiğini de sözlerine ekledi.

‘BM insani yardım konvoyları son iki haftadır bazı bölgelere ulaşamıyor’

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suriye’de devam eden operasyonlar konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, insani yardım görevlilerinin içinde bulunduğu BM konvoylarının Suriye'deki kuşatılmış ve ulaşılması zor yerlere son iki haftadır ulaşamadığını belirtti.

Birleşmiş Milletler'e bağlı son insani yardım konvoyunun 22 Mayıs’ta Tel Safuk bölgesinde görev yaptığını belirten Dujarric, Suriye’nin Irak sınırındaki birçok köyden kaçtığı bildirilen 4 bin kişinin güvenliği ve sağlığı konusundaki endişelerin devam ettiğini kaydetti.

BM Sözcüsü Dujarric ayrıca, Rakka'dan şimdiye kadar 95 bin kişinin kaçtığını belirtti. Dujarric, ”Tüm taraflara, uluslararası insancıl hukuk uyarınca sivilleri korumakla yükümlü olduklarını hatırlatıyoruz" dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG