Erişilebilirlik

Tüm Dünyada 72 Milyon Kız Çocuğu Okula Gidemiyor


Tüm Dünyada 72 Milyon Kız Çocuğu Okula Gidemiyor

UNİCEF'e göre, Birleşmiş Milletler'in bütün çabalarına rağmen son üç yıl içinde bu sayıyı azaltma açısından önemli bir ilerleme kaydedilemedi

22 ülkeden akademisyenler, yardım görevlileri ve hükümet yetkilileri, Birleşmiş Milletler Kız Çocuklarının Eğitimi Girişimi’nin düzenlediği uluslararası konferans için bu hafta Senegal’in başkenti Dakar’da toplandı. Konferansın amacı, kız çocuklarının okula başlamasını ve devam etmesini etmesini sağlama yolları aramak.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu, 2007 yılında, ilkokul çağındaki 72 milyona yakın kız çocuğunun okula gönderilmediğini tahmin ediyor. Okula gönderilmeyen çocukların yarısından fazlası, kız. Bu kızların üçte ikisi Sahra Çölü’nün güneyindeki ülkelerde ve Güney ve Batı Asya’da yaşıyor.
Son on yıl içinde okula giden çocuk sayısının arttığı, okullarda kız ve erkek öğrenci sayısı arasındaki açığın da hızla kapandığı gözleniyor. Ancak UNICEF Başkanı Anthony Lake, daha yapılması gereken çok iş olduğunu söylüyor.

UNICEF Başkanı, “Hepimiz el birliğiyle çalışmazsak 2015 yılında hala 56 milyon çocuk okula gitmiyor olacak, 56 milyon hayat sönecek, 56 milyon kalkınma fırsatı boşa harcanacak” diyor. Anthony Lake, en yoksul ülkelerde çocuk ölümlerinin azaltılması, anne ve çocuk sağlığı ve çocukların korunmasına ilişkin çalışmaların, hem erkeklerin hem de kızların eğitilmesine bağlı olduğunu söylüyor ve “Eğitim, sürdürülebilir gelişim sağlamanın ve ekonomik kalkınmanın tek yoludur,” diyor.

Lake, Dakar’da Birleşmiş Milletler Kız Çocuklarının Eğitimi Girişimi’nin düzenlediği uluslararası konferansa katılan 200’ü aşkın akademisyen, hükümet yetkilisi ve sivil toplum örgütü çalışanından biri. “Birleşmiş Milletler Kız Çocuklarının Eğitimi Girişimi”, okullarda cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını ve 2015 yılına kadar tüm dünyada ilkokul çağındaki çocukların okula başlamalarını hedefleyen uluslar arası bir ortaklık.

UNICEF Başkanı Lake, son on yılda devlet okullarının sayısının ikiye katlandığı Senegal’de bile okullarda cinsiyet eşitliğini sağlamak için daha kat edilmesi gereken çok yol olduğunu söylüyor. Lake, Dakar’daki okullardan birinde kızların, tuvaletlerin yetersizliği, erkek öğrencilerin zorbalığı, ders kitaplarının azlığı gibi her gün karşılaştıkları zorlukları kendisine anlattığını söylüyor.
Bir hafta sürecek konferansta katılımcılar kız çocuklarını okula gitmekten alıkoyan üç ana neden olan şiddet, yoksulluk ve eğitimde kalite düşüklüğü konularını ele alacak. Uzmanlar, okula giden çocuk sayısında son yıllarda artış görülse de eğitime erişimin, eğitim kalitesinin artırılmasıyla eşzamanlı gerçekleştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO’nun Afrika’daki eğitim bürosu başkanı Ann-Therese Ndong-Jatta, eski ve geçersiz müfredatın değişmesi ve öğretim metotlarının geliştirilmesi gerektiğini kaydediyor. Ndong-Jatta, Afrikalı çocukların sadece İngilizce ve Fransızca değil, kendi ana dillerinde eğitim almaları gerektiğini söylüyor.

UNESCO yetkilisi, bağışta bulunan kişi ve kurumların kaynak sağladığını, sivil toplum örgütlerinin çocukların eğitim alması için çaba harcadığını söylüyor yine de, çocukların yüzde 75’inin başarısız olduğunu vurguluyor. “Öğrendikleri bilgilerin çocuklara fayda sağlayacağından nasıl emin olabiliriz? Nasıl iş garantisi verebiliriz? diye soran Ndong-Jatta, çocukların ortaokula gitmek istemediğini çünkü eğitimin kendilerine gelecek sağlayacağına inanmadıklarını savunuyor. Ndong-Jatta, çocukların okulda kalıp başarılı olmalarını sağlamak için eğitimin somut, elle tutulur yararları olması gerektiğini söylüyor.

Birleşmiş Milletler Kız Çocuklarının Eğitimi Girişimi’nin Küresel Danışma Komitesi’nden May Rihani, Mali’de “yaşam becerileri” müfredatından bir örnek veriyor. May Rihani, derslerden birinin ishalle ilgili olduğunu ve okulda bu konuda bilgi edinen çocuğun bunları annesine anlattığını söylüyor. Dolayısıyla anne baba, eğitimin hem kendileri hem de tüm aile için önemli olduğunu kavrıyor ve çocuğunun okula devam etmesini istiyor.

UNICEF’e göre eğitim gören kızlar sadece aile ve çevrelerine faydalı olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu kızların şiddet, taciz ve sömürüye maruz kalma ve AIDS gibi hastalıklara yakalanma riski de daha düşük oluyor.

UNESCO, eğitim raporunda, 2015 yılına kadar tüm ülkelerde ilkokul çağındaki çocukların okula başlamalarını sağlamak için yılda 16 milyar dolar ek fon gerektiğini bildiriyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG