Erişilebilirlik

Ulusoy: “Amaç Sağlık Turizminde ilk 5’e Girmek”


Ulusoy: “Amaç Sağlık Turizminde ilk 5’e Girmek”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Türkiye, sağlık turizminde son 10 yıldır en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) verilerine göre ise, geçtiğimiz yıl 550 bin yabancı turist tedavi olmak için Türkiye’ye geldi. Sektör, 2017 yılında ise bu sayının 750 bine ulaşmasını bekliyor.

Sağlık turizminde yaşanan son gelişmeleri Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy Amerika’nın Sesi’ne anlattı.

Türkiye’deki yerli hastaların önceden tedavi için Amerika’ya veya Avrupa’daki çeşitli ülkelere gittiğini belirten TÜRSAB Genel Başkanı, şimdi bu rüzgarın tersine döndüğünü ve Avrupalıların Türkiye’yi tercih eder hale geldiğini söyledi.

Türkiye’de sağlık sektörüne son 10 yılda büyük yatırımlar yapıldığını söyleyen Başaran Ulusoy, “Türkiye beş yıldızlı oteller gibi, beş yıldızlı hastaneler yapan tek ülke olmuştur. Yatırım yapmıştır ve karşılığını almaya başlamıştır. Avrupa’da sağlık turizmi sektöründe 60 Milyar Euro’luk bir pazar var. Git gide yaşlanan Avrupa’nın diş, organ nakli, bakım gibi konularda fiyat avantajıyla birlikte Türkiye’yi tercih edeceğini düşünüyoruz’’ dedi.

"Avrupalı yaşlanmaya Türkiye’ye gelecek"

Türkiye’nin sağlık sektöründe diğer ülkelere göre kendini çok geliştirdiğini belirten Başaran Ulusoy, hedeflerini ise şöyle açıkladı:

“Şu anda Avrupa pazarında yüzde 5 paya sahibiz. 2023 yılına kadar payımızı yüzde 20 seviyelerine çıkaracağız. Türkiye doktoruyla, hastanesiyle başarılı olacaktır. Çünkü Avrupa yaşlanıyor ve onlara bakım gerekecek. Avrupalıların sağlıklı yaşam için geldikleri Türkiye, sağlıklı yaşlanmak için geldikleri Türkiye olacak.”

Ortadoğu ve körfez ülkelerindeki hastaların da ilk tercihlerinden birinin Türkiye olmasının hali hazırda ülkeyi sağlık turizminde ilk 10’a soktuğunun altını çiziyor Ulusoy. Ama hedeflenenin ilk 5’in arasına girmek olduğunu vurguluyor.

Suudi hasta: Tedavi ücreti ülkemin yarı fiyatına

Yabancı hastaların, Türkiye’yi tercih etme sebepleri arasında, tedavi maliyetlerinin diğer ülkelere göre çok daha uygun olması önemli bir yer tutuyor. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dan Türkiye’ye tedavi için gelen 24 yaşındaki Abdullah Abu-Ali’nin Türkiye’yi tercih etmesinin birkaç nedeni var.

Abu- Ali, “Benden önce bazı akrabalarım ve arkadaşlarım tedavi için Türkiye’ye geldikleri için benim de ilk tercim Türkiye oldu. Tedavi olan dostlarımdan Türkiye hakkında hep güzel şeyler duydum. Bir diğer önemli sebepse ücretlerin uygun olması. Suudi Arabistan’la karşılaştırdığımda, burada yarı fiyatını ödeyeceğim. Ben Türkiye’nin sağlık sektöründe iyi yerlere geleceğini düşünüyorum’’ dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG