Erişilebilirlik

Uluslararası Denetçiler Şam’ı Bekliyor


Suriye’nin kimyasal silahlarının imhasıyla görevlendirilen heyet, Şam hükümetinin sunacağı imha planının ilk taslağını bekliyor

Suriye’nin kimyasal silahlarının imhasıyla görevlendirilen uluslararası heyet, Şam hükümetinin sunacağı imha planını bekliyor.

Kimyasal silahların imhası, BM ve Kimyasal Silahların Önlenmesi Örgütü (OPCW) tarafından hazırlanan anlaşmanın son aşaması. Anlaşma gereğince Suriye’nin gelecek yıl ortasına kadar tüm kimyasal silahlarını yok etmesi gerekiyor.

Suriye, imha planını en geç Pazar gününe kadar sunabilecek. Ancak OPCW Sözcüsü, dün yaptığı açıklamada, uluslararası heyetin, imha sürecinin detaylarını açıklayan taslak planı 24 saat içinde almayı umduğunu söyledi.

OPWC denetçileri, bugüne kadar, Şam rejiminin yerlerini açıkladığı kimyasal silah üretim tesislerinin çoğunu ziyaret etti. Denetçiler, bu tesislerdeki aletlerin çoğunun çalışmaz durumda olduğunu da tespit etti. Bu nedenle de denetçiler, Suriye’nin kimyasal silah üretme kapasitesinin 1 Kasım tarihine kadar tamamen imha edilebileceği görüşünde.

Bu arada Suriyeli yetkililer, dün bombalı bir saldırı sonrasında ülkeyi karanlığa boğan elektrik arızasının giderildiğini açıkladı. Elektrik Bakanı İmad Hamis, 48 saat içinde tüm ülkede yeniden elektrik dağıtımına başlanacağını söyledi. Resmi haber ajansı SANA’ya açıklamalarda bulunan bakan, elektrik santrallerine enerji sağlayan doğalgaz boru hattına düzenlenen saldırıdan teröristleri sorumlu tuttu.
XS
SM
MD
LG