Erişilebilirlik

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Türkiye Notları:


Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Türkiye Notları:

175 ülkeyi kapsayan raporda Türkiye için “bir zamanlar herkesin büyük ekonomik umutlar bağladığı” ülke olarak söz eden Uluslararası Şeffaflık Örgütü, “Türkiye’nin yolsuzluk anketinde en büyük düşüşü yaşaması kimseyi şaşırtmamalı” diye yazıyor. (Türkiye sıfır ile 100 arasında puanlanan ankette bu sene 5 puan kaybederek 45’e düştü.)

Uluslararası Şeffaflık Örgütü Türkiye’de devlet ve iş dünyasının zirvesinde yaşanan yaygın yolsuzluğa dikkati çekiyor. 19 Aralık’ta yaşanan siyasi skandalın ardından altın külçelerinin fotoğraflarının, ayakkabı kutularına saklanan milyonlarca doların ve kamera görüntülerinin manşetlere taşınmasının ardından Türkiye, bakan istifaları, tutuklamalar ve intihar olaylarıyla sarsılmıştı.

Rapor, “Hükümetin olaylara tepkisi siyasi rakipleri üzerinde baskı kurmak oldu. Hükümet binlerce polis, savcı ve denetçiyi görevden alırken ya da görev yerlerini değiştirirken yolsuzluk yapanlara dokunmadı” diye yazıyor. Uluslararası Şeffaflık Örgütü, yolsuzluk skandalından önce de Türkiye’de Gezi Parkı protestoları yaşandığını hatırlatıyor.

Yolsuzluk skandalından önce ülkede kitlesel protestolar yaşanmıştı. Mayıs ayında yaşanan maden faciası da ülkedeki yolsuzluktan kaynaklı sorunlara dikkat çekmişti. Örgüte göre, bir zamanlar yılda iki haneli büyüme rakamıyla olumlu imaj veren Türkiye, yolsuzluk algısının artmasıyla birlikte bu imajını yitirdi.

Raporun İngilizce'sine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: www.transparency.org/cpi2014

XS
SM
MD
LG