Erişilebilirlik

Uluslararası Şeffaflık Örgütü Trump Yönetimini Uyardı


Uluslararası Şeffaflık Örgütü Trump Yönetimini Uyardı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

Yolsuzlukla mücadele eden Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Trump yönetimini uyardı. Berlin merkezli örgüt, çıkar çatışması ve akrabalara iltimas iddialarının, Amerika’nın uluslararası alanda yolsuzluk karşıtı imajını zayıflatacağını söyledi.

Berlin merkezli grup, yeni yönetimden duyduğu endişeleri net bir şekilde ortaya koydu.

Örgüttten Robert Barrington, “Amerika ile ilgili endişeler yetkinin tek elde toplanması, çıkar çatışmalarıyla ilgili iddialar, akrabaları kayırma, yakın çevredeki kişilere iltimas geçme ve basını susturmaya çalışma… Yani bir ülkenin şeffaflık sıralamasında düşmesini belirleyen şartlar bunlar” şeklinde konuşuyor.

Başkan Donald Trump, gücü Washington’daki elit tabakadan alıp halka iade etme sözü verdi. Ancak Trump’ın damadını kıdemli danışman olarak ataması ve işleriyle ilgili çıkar çatışmaları iddiaları, Amerikan medyasının detaylı incelemesine takıldı. Ve bu durum, Şeffaflık Örgütü’ne göre, dünyada yolsuzlukla mücadelenin lideri olarak görülen Amerika’nın imajını sarsabilir.

Barrington, “Amerika yolsuzlukta çok önemli ve başarılı bir rol oynamıştı. Ancak bunun tek yolu diğerlerine ‘kendi ilkelerinize göre yaşayın’ deme yetkisi verecek bir ahlaka sahip olmak. Ve kendi ilkeleriniz bozulmuşsa, bu bir sorundur” diyor.

Şeffaflık Örgütü, herhangi bir yolsuzluk işareti olmadığına ve Trump’ın bakan adaylarının bir süreçten geçtiğine de dikkat çekiyor. Bu adayların arasında en çok incelenen isimse Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson.

Chatham House'dan Jacob Parakilas, “Bence Rex Tillerson, Exxon’daki görevinden hemen ayrılıp, çıkar çatışmasını azaltarak iyi bir iş yaptı. Bu konularda başkana ve başkan tarafından atanan isimlere danışmanlık veren Federal Etik Dairesi, Tillerson’a hızla ‘sağlam raporu’ verdi. Diğer adaylarla ilgili kuşkular ise sürüyor” şeklinde konuşuyor.

Dünya liderleri için ise, yeni başkan ile sağlam ilişkiler kurmak, Amerika’daki olası yolsuzluk uyarılarından çok daha önemli.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG