Erişilebilirlik

Uluslararası Af Örgütü'nden Mısır Polisine Eleştiri


Uluslararası Af Örgütü, Mısır güvenlik güçlerini muhalefetle iktidar yandaşları arasında çıkan olaylardaki ölüm olaylarını önleme konusunda yeterli çaba göstermemekle suçladı.

Mısır güvenlik kuvvetlerinin gösterilerdeki ölüm olaylarının önleyememesi “kuşkulu” diye niteleyen Uluslararası Af Örgütü, kendi gözlemcilerinin ifadelerine dayanarak, güvenlik güçlerinin gösterilere ya hiç karışmadığını ya da çok geç müdahale ettiğini belirtiyor.

Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı direktörü yardımcısı Hasibe Hac Sahravi, “Güvenlik kuvvetleri, son üç gündür gördüğümüz kanlı çatışmaları önleme ve durdurma konusunda çoktan hazır olmalıydı” diye konuştu.

Mısır’da muhalefetin Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi aleyhinde gösteriler 28 Haziran’da başlamıştı. Af Örgütü şiddet olaylarında 30 Haziran’dan bu yana 30’u aşkın kişinin öldüğü tahmin ediyor.

Mısır güvenlik kuvvetlerinin gösterilerde şiddet olayı çıkmasını tahmin etmemesinin imkansız olduğunu vurgulayan Af Örgütü yetkilisi Sahravi, bunun hem yaşam, hem de insan hakları açısından “duygusuzca işlenen bir görev ihlali” olduğunu savundu. Sahravi, “Elimizdeki kanıtlar, siyasi bağları gözetilmeksizin protestocuların tamamının korunmamasının, güvenlik yapısının kasıtlı politikalarının sonucu olduğunu gösteriyor,” diye konuştu.

Uluslararası Af Örgütü, çelişkili açıklamalar yaptığı için Mısır İçişleri Bakanlığı’nı da eleştiriyor. Mısır medyasında çıkan haberlere dayanan Af Örgütü, İçişleri Bakanlığı’nın Müslüman Kardeşler merkezini korumayı reddettiğini, yalnızca kamu binalarıyla cezaevlerini koruyacağı yönünde açıklama yaptığına dikkati çekiyor. Örgüt ayrıca bakanlığın tüm Mısırlıları tarafsız bir şekilde koruma vaadi vermekle birlikte, Ordu’nun Cumhurbaşkanı Mursi’ye verdiği ültimatoma destek verdiğini de hatırlatıyor.
XS
SM
MD
LG