Erişilebilirlik

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Başkanı Taner Kılıç Tutuklandı


6 Haziran’da gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Başkanı Taner Kılıç, sorgusunun ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kılıç, terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla tutuklandı.

Taner Kılıç ve 22 diğer avukat İzmir’de Salı günü FETÖ soruşturması çerçevesinde gözaltına alınmıştı.

Uluslararası Af Örgütü’nün yayınladığı mesajda, “Türk savcılığının Taner Kılıç’ı terör örgütü üyeliği ile suçlaması adaletle dalga geçilmesidir ve Türk yetkililerin darbe girişimi sonrası yıkıcı etkisi olan baskısını gösterir” denildi.

Açıklamada, Kılıç’ın Bylock kullanmakla suçlandığı, kendisinin de bunu kabul etmediği vurgulandı.

Uluslararası Af Örgütü’nün başkanı Salil Shetty, suçlamaların kayda değer olmadığını ve suç belirtisi taşımadığını söyledi. Shetty, tutuklamaları insan haklarına değer vermemek ve bu hakları savunanları susturmak olarak niteledi.

Shetty, “Suçlamalar, Türk hükümetinin düşman ve eleştiri olarak algıladıklarına yönelik öfkeli takibinin nasıl keyfi ve şiddetli olduğunu gösteriyor” dedi.

Uluslararası Af Örgütü ayrıca, 22 avukattan 8’inin gözaltında tutulduğunu, 6’sının tutuklandığını, 7’sinin ise mahkeme kararı beklediğini kaydetti.

Sadece birinin serbest bırakıldığı da açıklamada yer aldı.

Darbe girişimden buyana Gülen’le bağlantılı oldukları gerekçesiyle 50 bin kişi tutuklandı. Aralarında polis, çğretmenler, kamu çalışanlarının olduğu 150 bin kişi de işlerini kaybetti.

Darbe girişimi sonrası ayrıca 130’dan fazla medya kuruluşu kapatıldı, 150 gazeteci cezaevine gönderildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG