Erişilebilirlik

Uluslararası Af Örgütü Taner Kılıç İçin Kampanya Başlattı


Merkezi New York’ta bulunan Uluslarası Af Örgütü Türkiye’de FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Türkiye Şubesi yöneticisi Taner Kılıç’ın serbest bırakılması amacıyla kampanya başlattı.

Örgütün internet sitesinde başlatılan kampanya sosyal medyada da #FreeTaner etiketi ile duyuruluyor.

Örgütün web sitesinde “Harekete geç” ve Taner’in özgür kalması için bize “Yardım edin” başlıklı bağlantılarda Taner Kılıç’ın FETÖ ile ilişkide olduğu gerekçesi ile yanlışlıkla gözaltına alındığı belirtiliyor. Aynı sayfada başlatılan bir imza kampanyası da var. Kampanya sayfasında Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty’nin “Taner’in gözaltında tutulması Türkiye’de darbe sonrası baskıların nasıl keyfi ve yaygın olduğunun bir başka kanıtıdır.Onun serbest kalması için acilen yardımınıza ihtiyacımız var” ifadeleri de yer alıyor.

Taner Kılıç’ın gözaltına alınmasının ardından Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de bir açıklama yaparak “Türkiye’de bir dizi saygın insan hakları savunucusu, gazeteci, akademisyen ve aktivistin gözaltına alınması olayının sonuncusu bu. Sıklıkla, yetersiz kanıt ve şeffaflık” ortamında yürütülen bu gözaltıların Türkiye’de “alarm verici eğilimde olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin 2014 yılından bu yana yöneticisi olan Taner Kılıç, İzmir'de polisin yaptığı operasyonda 22 avukatla birlikte FETÖ ile bağlantıları olduğu şüphesiyle gözaltına alınmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG