Erişilebilirlik

Uluslararası Af Örgütü 2012 İdam Cezası Raporunu Yayınladı


Bu yılki rapora göre idam edilenlerin sayısında en çok artış görülen ülke, Irak. Çin ise en çok idam cezası infaz edilen ülke olarak birinci sırada yer aldı

Uluslararası Af Örgütü, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 21 ülkenin idam cezası uyguladığını, ancak on yıl öncesine oranla idam cezası infazlarında yüzde 25’lik düşüş gözlendiğini açıkladı.

Örgütün yıllık raporunda 2012 yılında dünya çapında 682 kişinin idam edilerek öldürüldüğü belirtiliyor.

Rapora göre Irak, idam edilenlerin sayısında en çok artış görülen ülke. 2011 yılında 68 kişinin idam edilerek öldürüldüğü Irak’ta geçen yıl bu sayı 129’a çıktı.

Uluslararası Af Örgütü, Çin’de binlerce kişinin idam edildiğini, ancak veri eksikliği nedeniyle gerçek rakamı belirlemenin imkansız olduğunu bildiriyor ve Çin hükümetini verileri açıklamaya çağırıyor.

Çin’in ardından ikinci sırada yer alan ülke, 2012’de 314 kişinin idam edildiği İran. İdam edilenler arasında uyuşturucu suçlarından hüküm giyenler de var.
Örgüt, elinde, İran’da daha fazla sayıda idam cezası infaz edildiğine dair güvenilir kaynaklardan gelen bilgi olduğunu kaydediyor.

Ölüm cezasının her şekline karşı çıkan Uluslararası Af Örgütü, bu cezayı tamamen ortadan kaldırmak için çalışıyor.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, idam cezasının suç işlemeyi önlemede caydırıcı etkisi olduğuna dair herhangi bir kanıt olmadığını belirtti.

Örgütün raporunda 79 kişinin idam edildiği Suudi Arabistan dördüncü sırada yer aldı. Beşinci sıradaysa 43 kişinin idam edildiği Amerika var.

Yemen, Sudan ve Afganistan’ın da yer aldığı ilk sekizde yer alan ülkelerin hepsi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun geçen yıl ölüm cezasını dondurmaya yönelik kararına karşı çıkmıştı.
XS
SM
MD
LG