Erişilebilirlik

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın Sonuçları Açıklandı


Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın Sonuçları Açıklandı

PISA olarak bilinen Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın sonuçları Berlin’de açıklandı. Finlandiyalı öğrenciler listede ilk sıraya yerleşirken, Türkiye değerlendirmede arka sıralarda yer aldı.

PISA programı Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD tarafından 1997'den bu yana üç yılda bir 15 yaşındaki öğrencilerin başarısını değerlendiriyor. OECD üyesi ülkelerde matematik, fen bilimleri ve okuma becerilerini kapsayan ve her dönemde bu üç alandan birine ağırlık veren PISA’nın 2009 verilerini derleyen son raporu Türkiye açısından gene pek olumlu bir tablo ortaya koymuyor.

Raporu hazırlayan uzmanlar, 2003'te gerçekleştirilen ve matematik alanına ağırlık verilen ikinci dilimden itibaren bu araştırmada yer alan Türkiye’nin son yıllarda eğitimin modernleştirilmesi ve eksiklerin giderilmesi yönünde önemli atılımlar yaptığını, ancak bunların kısmen yetersiz kaldığını vurguluyor.

PISA sonuçlarına göre; Türkiye, PISA 2003 ve PISA 2006’da da olduğu gibi, fen bilimleri ve matematikte OECD ülkeleri arasında listelerin ortalarında ya da sonlarında yer alıyor. Programa katılan 65 ülke arasında, fen bilimlerinde 47’nci sıradan 44’ncülüğe tırmanan Türkiye, matematikte ise bir basamak tırmanarak listede 44’üncü sırada yer aldı. Okuma becerileri alanında ise, değerlendirmeye katılan ülkeler arasında üç yıl önce 39. sırada yer alan Türkiye son araştırmada 32. sırada bulunuyor.

Çin’in Şanghay bölgesindeki ve Finlandiya’daki 15 yaş grubu öğrenciler her üç alanda da ilk sıraları paylaşırken, ABD ve Almanya listelerin ilk üçte birlik bölümünde bulunuyor. Dünya çapında yıllık bütçesinde eğitim sektörüne en fazla payı ayıran ülkeler arasında başı çeken Almanya, PISA sıralamasındaki yerinden memnun değil. Son yıllarda okul sisteminde kökten bir reforma giden Almanya’da yaklaşık 19 öğrenciye bir öğretmen eğitim verirken, Türkiye'de bir öğretmene 26 öğrenci düşüyor. Alman eğitim uzmanları ise, Almanya’nın PISA’daki sıralamasının listenin ortalarına doğru olmasını ülkedeki göçmen kökenli öğrencilerin düşük eğitim seviyeleri ile ortalamayı aşağıya çekmeleriyle gerekçelendiriyor.

Heidelberg Üniversitesi’nden uluslararası eğitim uzmanı Profesör Havva Engin, bu değerlendirmeyi kısmen doğru bulduğunu, ancak esas sorunun Almanya’nın Türkiye gibi benzer bir hata yaparak, okul öncesi eğitime gerekli önemi göstermemesi olduğunu savunuyor.

Araştırmaya göre, Türkiye'de öğrenci başına yapılan toplam harcama 12 bin 576 dolar iken bu rakam liste başında yer alan Finlandiya'da 55 bin dolar.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG