Erişilebilirlik

Ulusal Güvenlik Danışmanı Rus Büyükelçisiyle Yaptırımları Konuşmuş


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ın, Rusya’nın ABD Büyükelçisi ile Moskova’ya yönelik yaptırımları telefonda görüştüğü iddia edildi. Washington Post ve New York Times’in gündeme getirdiği iddiaları, Trump yönetimi reddetti.

Washington Post, iddiasını eski yetkililer dışında halen görevde olan dokuz kişiye dayandırdı. İsimleri açıklanmayan yetkililer Flynn ile Büyükelçi Sergey Kislyak’ın, Obama yönetiminin seçimlere siber saldırılara nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımları gizli olarak görüştüklerini kaydetti.

Telefon görüşmelerinin, Obama halen görevdeyken yapıldığı iddiaları Amerika istihbaratını da harekete geçirdi ve soruşturma başlatıldı.

Michael Flynn, Çarşamba günü yaptırımlarla ilgili görüştüğünü reddetti ancak ertesi gün geri adım attı. Sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada Flynn, ”Yaptırımların gündeme geldiğini hatırlamadığını, ancak konunun hiç açılmadığından emin de olmadığını” belirtti.

Başkan Yardımcısı Mike Pence de, benzer iddiaları geçen ay CBS’e verdiği röportajda yalanlamış, konuyu “Trump’ın adaylığı etrafındaki tuhaf söylentiler” olarak nitelemişti.

Ancak Washington Post ulaştığı yeni bilgilerle, görüşmelerin 8 Kasım’daki başkanlık seçimlerinden önce başladığını ve geçiş döneminde devam ettiğini öne sürüyor.

Görüşmenin ayrıntılarının, Rus diplomatların iletişimlerini gözlemleyen istihbarat yetkililerinden geldiği belirtiliyor.

New York Times gazetesine göre de yetkililer Flynn’in Kislyak ile görüşme kayıtlarına sahip. Gizli olarak sınıflandırılan kayıtları, gazetelere sızdıranlar da, bu evraka erişimi olanlar.

Gazetelere konuşan yetkililer Flynn’in bu görüşmelerinin Amerikan yasalarının ihlali anlamına geldiğini de açıkladı. Logan Yasası’na göre yetkili olmayan herhangi bir Amerika vatandaşının, ABD ile ihtilafı bulunan yabancı hükümetlerle ve bu devletlerin davranışlarını değiştirmek amacıyla iletişimi suç.

Ancak bu yasa çerçevesinde daha önce kimse yargı önüne çıkarılmadığından, Flynn’e bir suçlama yöneltilmesi zor görünüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG