Erişilebilirlik

Uludere’de Öldürülen 34 Kişi Anılıyor


Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünden çoğu çocuk ve genç 34 kişi Türk savaş uçaklarının bombalı saldırısı sonucu 28 Aralık 2011’de öldü. Aradan bir yıl geçmesine rağmen saldırının sorumlusunun kim olduğu, ateş emrinin nasıl verildiği hala belirsizliğini koruyor.

TBMM İnsan Hakları Araştırma Uludere Alt Komisyonu’nun bir yıldır rapor yazamamış olması eleştiriliyor. Dün alt komisyon başkanı İhsan Şener’in NTV yayınında ''Olayda Genelkurmay Başkanlığı'nın talimatı söz konusu'' şeklinde konuşması ve “Olayda kasıt yok ama zincirleme hata var” demesi iktidar partisinde olduğu kadar komisyon üyeleri arasında da şaşkınlık ve tepki yarattı.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı: ‘Raporun taslağı hazır değil’

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Ayhan Sefer Üstün, bu bilgilerin gerçeği yansıtmadığını ve çalışmaların henüz taslak haline dahi getirilmediğini söyledi. Üstün, ''Bu konuda arkadaşlarımız yoğun şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Dolayısıyla bu ayrı ayrı alanda yapılan çalışmalar tamamlanıp derlendikten sonra taslak ortaya çıkacak. Böyle bir rapor ortada yokken bu şekilde bir rapordan bahsetmek uygun değil. Bu kamuoyunu yanıltmak olur” dedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı, el altından bilgilendirme gibi bir usulleri olmadığının altını çizerken raporunun ne zaman tamamlanacağına ilişkin de bir tarih vermekten kaçındı.

CHP’li Gök: ‘İktidar olayı karartıyor’

Bazı CHP’li milletvekilleriyle anma törenleri için Uludere’nin Ortasu (Roboski) köyüne giden TBMM Uludere Meclis Alt Komisyon üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Levent Gök, “olayın yıldönümü öncesi raporumuzu açıklayıp kamuoyunu bir nebzede olsa tatmin etmek istedik. Ama AK Parti’nin geldiği nokta maalesef bu üzücü olayın yıl dönümünde olayı karartmaya ve soğutmaya yöneliktir. Biz Türkiye’nin demokratikleşmesini istiyoruz. Gerçekleşmeyen adaletin bölgede çok büyük kırılmalar yarattığını biliyoruz. Ama iktidarın yaptığı uygulamalar acılara ortak olmak yerine acıları karartmaya yöneliktir” dedi.

CHP İstanbul milletvekili buna rağmen rapor tamamlandıktan sonra kamuoyunun büyük ölçüde tatmin olacağını iddia etti. Gök, Genelkurmay Harekat Dairesi'nde birinin dinlemek istedik ama bu istek hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedildi. Olayın nasıl olduğu, emri kimin verdiği çok net olarak ortada. Ama biz komisyon çalışmasını sürdürürken ne yazık bize hiçbir belge ve bilgi gelmedi” diye konuştu.

BDP, tam kadro Cuma günü Roboski’de olacak

Olayın en başından beri Uludere olaylarını gündemden düşürmemek için çaba harcayan BDP ise eş başkanları ve milletvekilleriyle Cuma günü Uludere’nin Roboski köyünde olacak. Diyarbakır, Batman, Hakkari gibi çevre illerden de partililer Uludere’ye gitmeye çalışıyor. Ancak bölgede görev yapan gazeteciler, güvenlik güçlerinin otobüslerin Uludere’ye varmasına izin vermediklerini bildiriyor.

Uludere’deki anmadan bir gün önce Diyarbakır, Hakkari, Ağrı, Hatay ve Van’da düzenlenen eylemlerde 34 kişinin ölümünden sorumlu olan kişilerin ortaya çıkarılmasını geciktirdiği iddia edilen hükümet protesto edildi.

Bölgede dokuz ilçede esnaf kepenk kapattı

Ayrıca Mardin’in Derik, Nusaybin ve Kızıltepe ilçeleri ile Şırnak’ın Cizre, Silopi, Beytüşşebap, ve Diyarbakır’ın Bismil, Silvan ve Siirt’in Malazgirt ilçelerinde esnaf kepenk kapadı.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise Başbakan Erdoğan tarafından yanıtlanması isteğiyle “Uludere Olayı”yla ilgili TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Kaç uçağın bombardımana katıldığını ve soruşturma çerçevesinde ifadelerine başvurulan üst düzey askeri yetkili veya bakan olup olmadığını soran Baluken, “Köylüler bombalama esnasında bölgede çocuklarının bulunduğunu ifade etmelerine rağmen bombalama neden durdurulmamıştır?'' dedi.
XS
SM
MD
LG