Erişilebilirlik

Ukrayna'nın İşadamı Cumhurbaşkanı Adayı


Ukrayna'nın İşadamı Cumhurbaşkanı Adayı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

Şekerleme sektöründeki başarısıyla 1 milyar 300 milyon dolarlık serveti olan Petro Poroşenko, Ukrayna’da Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmaya en yakın aday olarak ortaya çıkıyor. 2009-2010 yıllarında dışişleri bakanlığı yapan Poroşenko, seçim anketlerinde eski başbakan Yulia Timoşenko’yu oldukça geride bıraktı. Ukrayna ekonomisini kurtarma ve Rusya’ya karşı dik durma sözü veren Poroşenko nasıl bir aday?

Ukrayna’da Çikolata Kralı olarak tanınan Petro Poroşenko, siyasete yabancı değil.

Poroşenko, Kiev’in Özgürlük Meydanı’ndaki hükümet karşıtı gösterilerde, yolsuzluğu kınayan ve AB üyeliği çağrısı yapan eylemcilerden biri olarak da karşımıza çıktı. Orysia Lutsevyk, Londra’daki Chatham House Enstitüsü uzmanlarından:

“Poroşenko protesto gösterilerinde çok popüler oldu. Hiçbir siyasi partiye bağlı olmaması ve doğrudan eyleme geçmesi halkta güven uyandırdı.”

Muhalefet lideri ve eski boksör Vitali Klitçko’nun da desteğini kazanan Petro Poroşenko, Ukrayna’da devrimi yaşatma sözü verdi:

“Yeni bir ülke, yeni bir halk doğdu. Ama maalesef eski siyasetçiler hala yerinde. Siyasetçilerin ve hükümetin, devrimle doğan yeni halka layık olması için elimden geleni yapmaya kararlıyım.”

Poroşenko 2004’teki Turuncu Devrim’de, rakibi Yulia Timoşenko ile birlikte önemli rol oynadı. Timoşenko, devrim sonrasında başbakan oldu.

Poroşenko’nun serveti çikolata devi Roshen’in başarısına dayanıyor. Uzmanlar, medya ve imalat sektöründe de yatırımları olan Poroşenko’nun güvenilir bir imaj yarattığını söylüyor:

“Burası çok güvenli, çok güzel bir ülke olabilir. Deneyimli işçiler ve ucuz maliyetli yeni şirketler kurmak için çok elverişli bir ülke de olabilir. Bütün bunların önündeki tek engel yolsuzluktur. Dolayısıyla yolsuzluğu bitirmek modernleşmenin ön koşuludur.”

Chatham House uzmanı Orysia Lutsevych’e göre, Poroşenko’nun sıfırdan var olan bir milyarder olması, onu yolsuzluğa bulaşmış Ukraynalı elitlerden ayırıyor:

“Poroşenko, uluslararası piyasaların nasıl işlediğini iyi biliyor ve birçok Batılı siyasetçiyle iyi ilişkileri var. Bunun yanında, Rusya’yı da iyi tanıyor çünkü bu ülkede de ticari çıkarları, şekerleme fabrikaları var.”

Henry Jackson Society’den Rusya uzmanı Andrew Foxall Poroşenko’nun Kremlin’le ilişkilerinin zayıf olduğunu söylüyor:

“Rus hükümeti, Roshen firmasına ticari yaptırım ve ambargo uyguladı. Sonuçta Poroşenko çok para kaybetti. Yakın geçmişte de Moskova, Poroşenko’nun Rusya’daki mal varlığını hedef aldı.”

Poroşenko, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesini kesinlikle kabul etmeyeceğini söylüyor. Rusya, Ukrayna sınırına onbinlerce asker konuşlandırmış durumda.

25 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle çıkacak adayı, Ukrayna lideri olarak zor bir dönem bekliyor.
XS
SM
MD
LG