Erişilebilirlik

Ukrayna'nın Doğusunda Gerginlik Sürüyor


Ukrayna'nın Doğusunda Gerginlik Sürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

Ukrayna birliklerinin Slovyansk’ta Rusya yanlısı eylemcilere müdahalesinin ardından ülkenin doğusunda gerilim tırmanıyor. Bazı kentlerde ayrılıkçı gruplar yeni saldırılara hazırlanırken, bazı kentlerde de göstericiler askerlerle çatışmaya girmemek için barikatları kaldırıyor

Ukrayna birlikleri, Slovyansk’ı kontrol altında tutan ayrılıkçılarla çatışmaya girdi. Cumhurbaşkanlığına vekalet eden Olexandr Turçinov doğudaki ayrılıkçılarla mücadele için operasyon emri vermişti.

İçişleri Bakanı Stanislav Reçinski, müdahalede beş Rusya yanlısı eylemcinin öldüğünü doğruladı:

“Slovyansk’tan gelen son haberlere göre terörle mücadele timleri, ayrılıkçıların elindeki üç kontrol noktasını ele geçirdi. Beş terörist öldü. Bizden de bir kişi vuruldu, ama öldü mü yaralandı mı doğrulayamadık. Operasyon hala devam ediyor.”

Ukrayna aynı zamanda Donetsk dışında da askeri varlığını arttırdı. Kent dışına barikatlar kuruldu.

Bunun birkaç kilometre ötesinde Rusya yanlısı göstericiler kendi barikatlarını kurmuş durumda.

Makivka’da ise göstericiler, belediye binasının dışına kurdukları barikatları kaldırdı. Eylemciler, hala gösterilerine devam ediyor ama işgal ettikleri binalara yerel yetkililerin girmesine izin veriyor. Eylemcilerden Sergei Novakovski, işgalin barışçı bir protesto olduğunu söylüyor:

“Barikatları kendimiz kaldırdık. Sonuçta barikat bizi kurtaramaz. Üstelik silahsızız. Biz sadece Ukrayna hükümetinin şiddet yanlısı politikalarını barışçı bir şekilde protesto eden yurttaşlarız.”

Gorlivka’da silahlı milisler, işgal ettikleri polis karakolunu barikatlarla çevrelemiş. Milis grubunun sözcüsü, medyaya konuşmanın yararsız olduğunu savunarak Amerika’nın Sesi’nin röportaj isteğini geri çevirdi.

Mariupol’da Ukrayna birlikleri, bir haftadır belediye binasını işgal eden Rusya yanlısı eylemcileri operasyonla tahliye etti. Operasyonda ölen ya da yaralanan olmadı.

Rusya ise Ukrayna sınırında askeri tatbikat başlatacağını açıkladı. Ancak bunun iki ülke arasında çatışmalara yol açmasından kaygı duyuluyor.
XS
SM
MD
LG