Erişilebilirlik

Ukraynalılar Arasında Bölünme Derinleşiyor


Ukraynalılar Arasında Bölünme Derinleşiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Gallup araştırma şirketinin yaptığı yeni bir anket, Ukraynalılar’la Rusya’nın ilhak ettiği Kırım bölgesindeki halkın ülkelerindeki durumla ilgili görüşlerini ortaya koyuyor. Sonuçlar Ukraynalılar’ın etnik Ukraynalı veya etnik Rus olmalarına ve yaşadıkları bölgeye göre bölündüklerini gösteriyor

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı direnişcilerle Kiev hükümet kuvvetleri arasında çatışmalar devam ediyor. Ukrayna’nın batısındaysa çok kırılgan bir barış ortamı yaşanıyor.

Gallup anketine göre, ülkenin doğusuyla batısında yaşayanların görüşleri arasında çok derin bir uçurum var. Merkezi Washington’daki Freedom House, Özgürlük Evi Direktörü David Kramer, Ukrayna’daki bölünmenin derinleştiği uyarısında bulunuyor.

“Rusya’nın etkisi ve baskısıyla bu bölünmenin daha da derinleştiğini görüyoruz. Mart’ta Kırım olaylarının başlamasından buyana Ukrayana bugün daha da bölünmüş durumda.”

Gallup şirketi Nisan ayında Moskova’nın Kırım’ı ilhak etmesinden bir ay sonra 1,400 Ukraynalı ve 500 Kırımlı’yla konuştu. Anketi Amerika’nın Sesi’nin de bağlı olduğu Yayın Yönetim Kurulu BBG finanse etti.

Sonuçlar Ukrayna’nın batısında Amerika’nın krizin çözümünde rol üstlenmesine olumlu bakıldığını, buna karşılık ülkenin doğusu ve güneyinde ve özellikle de Kırım’da Amerika’ya karşıt görüşlerin hakim olduğunu gösteriyor.

Gallup araştırma şirketi yetkilisi Neli Esipova’ya göre, bu bölünme sürpriz değil.

“Son sekiz dokuz yıl içinde Ukrayna’da veri toplarken, birçok konuda halkın bölünmüş olduğunu gördük. Siyasi durumla veya ekonomiyle ilgili olarak bölgeler arasında ve farklı etnik gruplar arasındaki görüş farkları yıllardır mevcut. Hepsi de hükümetin bu bölünmeyi gözardı ettiğine inanıyor.”

Rusya’nın ilhakından sonra görüşü sorulan Kırımlılar’ın dörtte üçü, Rusya’ya bağlanmaktan memnun olduklarını söyledi. Yani Kırım halkının yüzde 75’i, Ukrayna yerine Rusya’nın bir parçası olmanın hayat standartlarını yükseleteceğine inanıyor.

“Kırım artık Rusya’nın bir parçası ve Rusya’ya desteğin büyük olduğunu gördük.”

Freedom House Direktörü David Kramer’a göre, Kırımlılar zamanla Rusya’ya bağlılıklarını yeniden gözden geçirecek.

“Kırım halkıyla bir süre sonra tekrar konuşmak ve yaşam standartlarının iyileşip iyileşemediğine bakmak gerekir. Rusya, ücretleri arttırma, emeklilik planlarını iyileştirme gibi Moskova’ya çok pahalıya mal olacak bazı sözler verdi. Oysa şu anda Rusya ekonomik açıdan bunu yapabilecek durumda değil.”

Anket Ukraynalılar’ın Kiev hükümeti krizdeki ekonomiyi düzeltinceye kadar birkaç yıl kemerleri sıkma ve daha düşük bir hayat standardına razı olma konusunda eşit olarak bölündüğünü gösteriyor.
XS
SM
MD
LG