Erişilebilirlik

Ukraynalı Kız YouTube Rekoruna Koşuyor


Ukraynalı Kız YouTube Rekoruna Koşuyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

Ukrayna’daki hükümet karşıtı protestolar sırasında, göstericilerle polis arasındaki çatışmaları yansıtan bir YouTube videosu büyük ilgi görüyor. Milyonlarca kişi tarafından izlenen “I am a Ukranian – Ben bir Ukraynalı’yım” adlı videonun izleyici sayısı her geçen gün artıyor

Kiev’de fotoğrafçı Graham Mitchell tarafından çekilen iki dakikalık videoda, Yulia Marushevska Ukrayna’da halkın neden sokağa döküldüğünü anlatıyor:

“Sadece bir neden var: diktatörlüğün bitmesini istiyorlar, paralarını, evlerini, iktidarlarını korumak için ateş atmeye, dövmeye, yaralamaya hazır siyasetçilerden kurtulmak istiyorlar.”

Marushevska’ya göre Ukrayna halkının özgürlük savaşı tüm dünyayı ilgilendiriyor çünkü bu sadece siyasi bir mücadele değil özgürlük ve insan hakları için verilen evrensel savaşın bir parçası.

Marushevska: “Dünya bizim yeni bir cumhurbaşkanı için değil, normal bir sosyal yaşantıya ve değerlere sahip olmak için mücadele ettiğimizi anladı. Çok sıradan ve bilinen isteklerimiz olduğu için bizi anladılar.”

Marushevska, polisle çıkan çatışmalarda 70’den fazla kişinin ölmesine rağmen, göstericilerin Kiev meydanını terk etmeyi reddetmesinin, kendi videosuna ve Ukrayna’yla ilgili diğer videolara ilgiyi arttırdığını söyledi:

“Sanırım herkes göstericilerin neden ölümü göze aldığını anlamaya çalışıyor. Bir insan neden, hangi amaç için ölümü göze alır? Bu tüm dünya için cevaplaması çok zor bir soru.”

California’da yaşayan film yapımcısı Ben Moses, Marushevska’nın videosunun ilgi görmesine yardımcı olmuş. Moses, videoyu ilk iki hafta içinde YouTube’da 7 milyon kişinin izlediğini ve ilerleyen haftalarda bir milyon izleyici daha eklendiğini söylüyor. Moses’a göre, videonun gördüğü ilginin nedeni, Marushevska’nın sadeliği ve açık sözlülüğü:

“Video o kadar etkileyici ki, Ruslar korkup Marushevska’yı hayat kadını olduğu gerekçesiyle karalamaya çalıştılar.”

Ancak Marushevska video eyleminin sadece Rusya’yı hedef almadığını vurguluyor, Ukrayna siyasetindeki yolsuzluk sorununu çözmek için sadece devrimin yeterli olmayacağını bildiğini söylüyor.

Ukrayna’da 25 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Marushevska, seçimlerin ülkesine gerçek bir demokrasi getirmesini umuyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG