Erişilebilirlik

Ukraynalı Ayrılıkçılar Referandumu Ertelemiyor


Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçılar referandumdan vazgeçmediklerini açıklarken
Ukrayna’nın doğusundaki Rusya ayrılıkçılar oybirliğiyle Pazar günü yapılması planlanan bağımsızlık referandumunu gerçekleştirme kararı aldı.

Ayrılıkçı lider Denis Puşilin” Halk Konseyine yaptığımız oylamada referandumu yüzde 100 destekleme kararı aldık. Referandum 11 Mayıs’ta yapılacak” şeklinde konuştu.
Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin bir gün önce Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıları referandumu ertelemeye çağırmıştı. Putin ertelemenin Kiev hükümetiyle diyalog yolunu açabileceğini söylemişti.

Bazı siyasi yorumcular Putin’in erteleme çağrısı ve ayrılıkçıların çağrıyı reddetmesini, Rusya cumhurbaşkanının ayrılıkçılar üzerinde fazla etkisi olmadığını gösteren bir siyasi manevra olabileceği görüşünü savunuyor.

Yerel medya haberlerine göre Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerine ayrılıkçıların planladığı referandum için üç milyon oy pusulası basıldı.

Kiev hükümeti referandumu gayri meşru olarak reddederken Başbakan Arseny Yatsenyuk Putin’in erteleme çağrısını “ boş laf ” olarak tanımladı.

Putin bir gün önceki açıklamasında kriz sırasında Ukrayna sınırına yığılan ve Avrupa Birliği, NATO ve Amerika ile gerginlik yaratan Rus kuvvetlerinin geri çekildiğini de söylemişti. Putin bu kuvvetlerin halen eğitim alanlarında günlük görevlerini yerine getirdiklerini belirtmişti.
Ancak NATO ve ABD yetkilileri Rus kuvvetlerinin çekildiğini gösteren bir kanıt görmediklerini bildiriyor.

Rusya- Ukrayna sınırında en az 40 bin Rus askeri konuşlandırılmış durumda. Rusya, Ukrayna’da yaşayan etnik Rusları korumak için Ukrayna’ya girme hakkı olduğunu savunuyor.
XS
SM
MD
LG