Erişilebilirlik

Ukraynalılar Poroşenko'dan Umutlu


Ukraynalılar Poroşenko'dan Umutlu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

Ukrayna’da cumhurbaşkanlığı seçimini Avrupa yanlısı 'çikolata kralı' Petro Poroşenko kazandı. Buarada ayrılıkçı güçler ülkenin doğusundaki en büyük havaalanına saldırdı. Ancak Kiev’de seçim sonrası günlerde sessizlik hakim

Ukraynalılar Bağımsızlık Meydanı’nda her zamanki gibi geziyor ve güneşli havada fotoğraf çektiriyor. Ancak yine de herkesin aklında siyaset var:

“Poroşenko’nun artık doğuda daha kararlı hareket etmesini bekiyoruz. Kimse bu sorumluluğu almaya hazır değildi. Ama istikrarın sağlanması için gerekli olan bu. Öncelik Avrupa Birliği’ne girmek ve ülkeyi tekrar ayağa kaldırmak, Kırım’ı, Donbas’ı, Luhansk’ı ve tüm doğuyu geri kazanmak ve diğer sorunlara çözüm bulmak.”

Bağımsızlık Meydanı’nda hala eski cumhurbaşkanını görevden almak için yapılan eylemlerde hayatını kaybedenler yitirenler anılıyor.

Pazar günü yapılan seçimler aylardır süren karmaşa, Kırım’ın işgali ve doğudaki ayrılıkçı şiddetten sonra bir başarı olarak görülüyor. Seçim sırasında doğudaki seçim merkezlerinin çoğu kapalıydı.

Ancak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Organizasyonu (AGİT) Seçim Gözlem Dairesi Başkanı ve eski Lisbon Belediye Başkanı Joao Soares sonuçlara saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi:

“Bu seçimler Ukrayna halkının demokratik ruhunu yansıtıyor. İradelerini sandığa yansıtma fırsatı buldular ve bunu yüksek katılımla gerçekleştirdiler.”

Üst düzey Amerikalı gözlemci ve eski Kongre üyesi Mark Green Amerika’nın Sesi’ne doğudaki oyların seçim sonucunu değiştirmeyeceğini söyledi:

“Fiziki olarak seçimin yapılabileceği her yerde seçim özgür ve adil biçimde gerçekleşti. Bu ülkenin çoğunluğu için geçerli.”

Green ve Soares Ukraynalılar’ın zor şartlar altında adil bir seçim yapma kararlılığından söz etti. Ancak Green seçimlerin ülkenin farklı sorunlarını çözmek için atılan ilk adım olduğunu unutmamak gerektiğini de vurguladı.
XS
SM
MD
LG