Erişilebilirlik

Ukrayna'dan Rusya'ya Şartlı Görüşme Önerisi


Slovyansk kentinde Rusya yanlısı silahlı militanlar
Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşitsiya Kiev’in 25 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimini desteklerse Moskova ile Cenevre’de yeniden masaya oturmaya hazır olduklarını açıkladı.

Deşitsiya bu açıklamayı Viyana’da Avrupa Konseyi toplantısına katıldıktan sonra düzenlediği basın toplantısında yaptı.
Hükümetinin Cenevre’de yeni tur görüşmelere hazır olduğunu belirten Deşitsiya ancak Ukrayna için birinci önceliğin seçimler olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov daha önce Viyana’da yaptığı açıklamada Ukrayna hükümeti halkına karşı orduyu kullanırken cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmasının “normal” olmadığını belirtti.
Lavrov yeni tur görüşmelere Ukrayna’daki muhalif grupların katılması gerektiğini yeniden vurguladı.

Öteyandan Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov Pazartesi günü Ukrayna’nın doğusundaki Slovyansk kentinde hükümet güçleriyle ayrılıkçılar arasındaki çatışmalarda 30 isyancı ile dört askerin öldürüldüğünü açıkladı.
Rus Interfax haber ajansı ise Slovyansk’taki ayrılıkçı kaynaklara dayanarak verdiği haberde çatışmalarda 20’den fazla Rusya yanlısı ayrılıkçının öldürüldüğünü bildirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı yine Pazartesi günkü çatışmalarda Mi-24 tipi bir askeri helikopterin Slovyansk kenti üzerinde Rusya yanlısı militanların açtığı ateş soncu düşürüldüğünü açıkladı. Açıklamada pilotların sağ kurtulduğu da belirtildi.
Bu, ayrılıkçı militanların düşürdüğü dördüncü helikopter oluyor.

Ukrayna, ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı askeri harekâtın süreceğini bildiriyor. Rusya ise bölgedeki Rus nüfustan binlerce yardım çağrısı aldıklarını duyuruyor.

Rusya- Ukrayna sınırında en az 40 bin Rus askeri konuşlandırılmış durumda. Rusya, Ukrayna’da yaşayan etnik Rusları korumak için Ukrayna’ya girme hakkı olduğunu savunuyor.
XS
SM
MD
LG