Erişilebilirlik

Ukrayna'da Üç Gösterici Öldü


Kiev'de polisle çatışan hükümet karşıtı bir gösterici
Ukraynalı yetkililer Kiev’de polisle çıkan yeni çatışmalarda üç hükümet karşıtı göstericinin öldüğünü açıkladı.

İki göstericinin silahla vuruldukları, diğerinin ise çatışmalar sırasında cansız yere düştüğü bildiriliyor.

Çatışma polis protesto kampını dağıtmaya çalışırken çıktı. Göstericiler gözyaşartıcı bomba ve lastik mermi kullanan polislere taş ve ev yapımı patlayıcılar attı.

Kiev’deki ABD elçiliği şiddet olaylarına karıştıkları gerekçesiyle adlarını açıklamadığı bazı Ukrayna vatandaşlarının vizelerini iptal etti.

Avrupa Birliği dışpolitika yetkilisi Catherine Ashton ölüm haberleri üzerine tırmanan şiddetin hemen durdurulması çağrısında bulundu.

Yetkililer çatışmalarda yarısı göstericiler olmak üzere 200’den fazla kişinin yaralandığını söylüyor.

Çatışmalar, Pazar günü yaklaşık 100 bin kişi muhalefeti baskı altına almayı amaçlayan yeni yasaları protesto ederken bir grup radikal eylemcinin polise saldırması üzerine başladı.

Öndegelen muhalefet lideri eski dünya boks şampiyonu Vitali Klitşko göstericileri polise saldırmaktan vazgeçirmeye çalıştı ancak başaramadı.

Klitşko daha sonra Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile biraraya geldi. Yanukoviç görüşme sonrası ulusal güvenlik danışmanına muhalefetin şikayetlerini ele almak üzere bir çalışma grubu oluşturması emri verdi.

Ancak Klitşko, muhalefetin Yanukoviç görüşmelere bizzat katılmadıkça masaya oturmayacağını açıkladı.

Yeni yasalar gaz maskesi takan ya da kask giyen göstericilerin tutuklanmasına izin verirken hükümet binalarına girişi engelleyenlerin beş yıla kadar hapisle yargılanmalarını öngörüyor. İnternetde “iftira” olarak nitelenen haber ve görüşleri yasaklayan yasalar ayrıca dışardan yardım alan sivil toplum kuruluşları için “yabancı ajan” deyimi getiriyor.

Amerika ve diğer Batılı hükümetler yeni yasaları anti-demokratik olarak tanımlayarak kınadı.
XS
SM
MD
LG