Erişilebilirlik

Ukrayna’da Silahlar Susmuyor


Pazar günkü cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ve hükümet güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor

Ukrayna’nın doğusunda cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki gün kala, Rusya yanlısı ayrılıkçılar ve hükümet güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Görgü tanıkları ve güvenlik güçleri, Semenovka ve Rubijne kasabalarında ve Donetsk bölgesinde çatışmalar olduğunu bildirdi.

Dün Donetsk’te ayrılıkçıların düzenlediği saldırıda hükümete bağlı 13 askerin öldürülmesi, Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde şiddet eylemlerinin artacağı kaygılarını tetiklemişti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon şiddet eylemlerini kınadı, tüm tarafları hür, adil ve güvenli bir seçim ortamı oluşturmaya çağırdı.

Ukraynalı yetkililer, çatışmaları tırmandırdığı ve seçimlere müdahale ettiği için Rusya’yı suçluyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, krizin büyümesinden Batı’nın ‘tehlikeli boyutlara ulaşan kendini beğenmişliği’ni sorumlu tuttu.

Lavrov, Batı’nın Soğuk Savaş taktikleri kullanarak Rusya’yı kontrol altına almaya çalıştığını söyledi.

Pazar günü yapılacak seçimler, Ukrayna’yı bölünmenin eşiğine getiren siyasi krizi çözmeye yarayabilecek kritik bir adım olarak nitelendiriliyor.

Hükümet, seçimlerin güvenli bir ortamda geçmesi için onbinlerce polis görevlendirdi. Ancak ayrılıkçıların çok sayıda kent ve kasabayı ele geçirdiği ülkenin doğusunda seçim güvenliği sağlamak kolay olmayacak.

Rusya, Ukrayna hükümetini, ayrılıkçıların kontrolü ele geçirdiği bölgelerde askeri operasyonlara hız vermekle ve krizi sonlandırmaya yönelik adımları atmamakla suçladı.
Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, 20 tren ve 15 uçak dolusu askerin Ukrayna sınırından uzaklaştırıldığını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise Ukrayna sınırındaki Rus askerlerinin faaliyetlerinin azaldığını, bunun da bazı Rus askerlerin geri çekilmeye hazırlandığının bir işareti olabileceğini söyledi.

NATO Komutanı General Philip Breedlove ise bölgede hala çok sayıda Rus askeri bulunduğunu, bu askerlerin saldırıya hazır vaziyette olduğunu bildirdi.
XS
SM
MD
LG