Erişilebilirlik

Ukrayna’da Seçimin Galibi ‘Çikolata Kralı’


Petro Poroşenko

Ukrayna’da gergin bir ortamda gerçekleşen kritik cumhurbaşkanlığı seçimlerini, ‘Çikolata Kralı’ lakaplı Petro Poroşenko ilk turda oyların yüzde 58’ini alarak kazandığını ilan etti

Ukrayna’da gergin bir ortamda gerçekleşen kritik cumhurbaşkanlığı seçimlerini, ‘Çikolata Kralı’ lakaplı Petro Poroşenko ilk turda oyların yüzde 58’ini alarak kazandığını ilan etti.

Ülkenin Batı bölgesinde halkın oy kullanmak için sandık başına gittiği, Doğusunda ise Rusya yanlısı silahlı milislerin baskısı nedeniyle sandıkların kurulmasına bile izin verilmediği Ukrayna’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ipi göğüsleyen isim Petro Poroşenko gibi görünüyor.

Çikolata ve şekerleme sektöründeki başarısı ve 1 milyar 300 milyon dolarlık servetiyle adından söz ettiren işadamı Poroşenko, Ukrayna ekonomisini girdiği darboğazdan kurtarma ve Rusya’ya karşı dik durma gibi vaatler vermişti.

Batılı siyasetçilerle iyi ilişkileriyle tanınan Poroşenko Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesine de karşı çıkarak Ukrayna’da devrim yaşatma sözü vermişti.

Poroşenko’nun rakibi ve Ukrayna eski başbakanı Yulia Timoşenko’nun ise yaklaşık yüzde 13 oranında oy aldığı bildiriliyor.

Ukrayna’da eski devlet başkanı Yanukoviç’in Rusya’ya kaçmasının ardından ülkede yönetimi geçici olarak Batı yanlısı Aleksander Turchinov devralmıştı.
XS
SM
MD
LG