Erişilebilirlik

Ukrayna'da Rusya Yanlılarının İşgali Sürüyor


Slavyansk'ta devriye gezen maskeli milisler

Ukrayna'nın geçici Cumhurbaşkanı Olexandr Turçinov, Rus yanlılarının birçok devlet binasını işgal edip, askeri kontrol noktaları kurmalarının ardından olağanüstü güvenlik kurulunu toplantıya çağırdı

Rusya yanlısı militanlar, Ukrayna’nın doğusundaki kentlerde devlete ait binalarda işgallerine devam ediyor.

İşgallerin artması üzerinde Donetsk'te bölge emniyet müdürü işgalcilerin taleplerini yerine getirmek amacıyla istira etti. Donetsk'te bulunan Amerika'nın Sesi muhabiri, işgal altındaki emniyet müdürlüğü binasının maskeli silahlı kişilerin işgali altında olduğunu, bu kişilerin binadaki silahlara el koyduğunu bildirilyor.

Son gelen haberlere göre Slavyansk'taki emniyet müdürlüğü binasının silahlı bir grup tarafından, Luhansk'taki bir binanın da protestocular tarafından işgal edildiği belirtildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrii Deşçitsiya, Rusya’dan “kışkırtıcı eylemlerine” son vermesini istedi. Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov da olayları Rusya'nın kışkırttığını savundu.

Rusya ise Ukrayna içindeki eylemcilere destek verdiği iddialarını reddediyor.

Öte yandan Rusya yanlısı eylemciler Donetsk ve Luhansk’taki devlet binalarını işgale devam ediyor. Eylemciler bugün Donetsk’te ellerinde beysbol sopalarıyla bir devlet binasına saldırdı, ancak polis saldırıya müdahale etti.

Ukrayna hükümeti, protestocuların işgal ettikleri devlet binalarını boşaltmaları için düne kadar süre tanımıştı. Ancak hükümet, protestoculara ve yerel liderlere dün yeni bir öneri sundu. Anayasa değişikliği önerisinde bulunan geçici Başbakan Arseniy Yatsenyuk, yerel valilerin merkezi hükümet tarafından atanması koşulunu kaldırma ve yerel halkoylamalarına izin sözü verdi. Yatsenyuk ayrıca, Rusça’yı kısıtlamama vaadinde de bulundu.

NATO, Rusya’nın Ukrayna sınırında askeri varlığını yoğunlaştırdığı uyarısında bulunuyor.

Enerji kozu

Moskova ve Kiev arasındaki gerginlik gün geçtikçe artıyor. Ukrayna devletine ait petrol ve doğal gaz şirketi Naftogaz, Rusya’ya yapılacak ödemeleri askıya aldı. Rusya birkaç gün önce Ukrayna’ya verdiği doğal gazın fiyatını arttırdığını açıklamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, dün Amerika, Rusya, Avrupa Birliği ve Ukrayna’nın katılacağı bir dörtlü görüşmeye açık olduklarını bildirmişti. Lavrov, Washington’dan Ukrayna üzerindeki nüfuzunu “kuvvet kullanmaktan kaçınma” ve diyalogu teşvik etme yönünde kullanma çağrısında bulundu.

Son yapılan kamuoyu yoklamaları Ukrayna’nın doğusundaki halkın büyük çoğunluğunun Rusya’ya katılmaya karşı olduğunu ortaya koyuyor.

Amerika da, Rusya’nın askerlerini Ukrayna sınırından çekmemesi durumunda Moskova’ya ekonomik yaptırımları arttırma tehdidinde bulunuyor.
XS
SM
MD
LG