Erişilebilirlik

Ukrayna'da Poroşenko İlk Yılını Tamamladı


Ukrayna'da Poroşenko İlk Yılını Tamamladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko görevdeki ilk yılını, ülkenin doğusundaki ayaklanmacılarla mücadele etmenin yanısıra çöken bir ekonomi ve yapısallaşmış yolsuzlukla mücadele ederek geçirdi. Bütün zorluklara rağmen Poroşenko ülkesinin yönünü Avrupa olarak belirledi. Ancak uzmanlara göre, ülkenin Batı’dan gelen desteği sürdürmek ve Rusya’ya yakınlık duyan doğu bölgelerini ikna etmekiçin çok daha fazla reforma ihtiyaç var.

Siyaset bilimci Aleksey Haran, Poroşenko’nun Avrupa konusunda doğru adımlar attığını düşünüyor: “Çok iş yaptı. Ancak reformların yavaşlığı ciddibir sorun. Yeterince ivme yok ve sıkıntılar çok büyük.”

Görevinin ilk yılında Ukrayna ordusu ve Rusya’nın desteğindeki ayrılıkçılar arasında yaşanan çatışmalarda 6 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Ukrayna, ekonomisini ayakta tutmakta zorlanıyor. Ülkedeki devlet ve iş çevrelerinin nüfuzunu kontrol altına almak da bir diğer zorluk. İşadamları büyük sektörleri kontrol ediyor ve tartışma yaratan birliklere para yardımı yapıyor.

Kievli müteahhit Petro tüm zorluklara rağmen milli birlik ortamı oluştuğuna inanıyor: “Neyse ki hayatta kaldık. Güçlüyüz ve Rus saldırganlara karşı ülkemizi korumaya devam edeceğiz. Ancak bu, yetkililerin değil Ukrayna halkı sayesinde oldu. Hatta belki de bu yetkililere rağmen gerçekleşti.”

Kievli avukat İrina, Ukraynılalar’ın hızlı reform istediğini söylüyor, ancak Poroşenko’nun da tehlikeli bir dönemde göreve geldiğini hatırlatıyor: “Yetkililer kendi işlerini yaratma ve geliştirmeye daha az zaman ayırmalı. Bunun yerine halka destek olmaya, yeni istihdam sağlamaya çalışmalı. Temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarıyla ilgilenmeli.”

Ancak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Rostislav Pavlenko’ya göre, yapılan reformların etkisi görülmeye başladı: “Gelecek yıldan itibaren halk, iyiye gidişi hissedecek. Hukuk düzenindeki aksaklıkları giderme çabaları, yolsuzlukla mücadele ve ekonomik reformlar gibi değişimlerin etkisi görülüyor. Artık daha fazla adalet var, ekonomi de düzelmeye başlayacak.”

Ekonomik kalkınma ayrılıkçıların elindeki doğu bölgelerinin tekrar kontrol altına alınması için de çok önemli. Bu bölgelerde ürün sıkıntısı var ve fiyatlarda patlama yaşandı. Ancak Rusya’ya yakınlık duyanları ikna etmek için savaştan bıkan halka barış sunmak da çok önemli.

Eğer Poroşenko halkını Avrupa standartlarında refah yaşatmayı başarırsa daha az sayıda Ukraynalı’nın gelecekleri için Rusya’ya yönelmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG