Erişilebilirlik

Ukrayna'da Kriz Hala Çözümlenmiş Değil


Ukrayna'da Kriz Hala Çözümlenmiş Değil
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

Rusya’nın Ukrayna’ya ait Kırım Yarımadası’ndaki ayrılıkçılara asker ve teçhizat yardımı yapmasının üzerinden neredeyse iki yıl geçse de kriz, henüz çözüme ulaşmış değil. Rusya ve Ukrayna Şubat ayında ateşkes ilan etmek için Minsk II Anlaşması’nı imzalamıştı. Amerika’ysa Ukrayna’nın egemenliğini garanti altına almak için 265 milyon dolarlık yardımda bulundu. Ancak bütün çabalara rağmen, ateşkesi ihlal eden çatışmaların arttığı gözleniyor.

Avrupa’daki Amerikan Ordusu Komutanı General Ben Hodges’a göre Rusya, Ukrayna’dan geri çekilmek istemiyor: “1 Eylül’den bu yana şiddet eylemlerinde artış görüyoruz. Çoğunlukla Rusya olmak üzere her iki taraf da ateşkes anlaşmasını yüzlerce kez ihlal etti. Rusya’nın, Kırım’ı terkedeceğini gösteren bir işaret de yok.Üst düzey Rus yetkililer çekilmeyeceklerini söylüyor.”

Yüzlerce Amerikan askeri yardım amacıyla Ukrayna’ya gönderildi. Amerikalılar batıdaki Yavoriv kasabasında Ukrayna güçlerini eğitip doğudaki çatışmalara hazırlıyor.

Nick Ducich, “Yaratıcılığa, deneyime, bilgiye, girişime, istekliliğe ve paylaşmaya açık olma özelliğine bakarak söyleyebilirim ki Amerika’nın verebileceği en değerli şey, askerleridir” diyor

Amerikan askerlerinin öğrettikleri arasında ilk yardım ve keskin nişancılık da var.

Kimilerine göre Amerika’nın eğitim ve teçhizat yardımı Ukrayna Ordusu’na katkıda bulunsa da Rusya destekli ayrılıkçıları yenmek için gereken askeri gücü sağlamaz.

Kimilerine göreyse asıl amaç askeri değil diplomatik zafer.

Brookings Enstitüsü'nden Steven Piper, “Ukrayna Ordusu’nun, çatışmaların Rusya’ya ve ayrılıkçılara olan maliyetini arttırmasına yardım etmeye çalışıyoruz. Amacımız, kolay askeri seçenekleri bertaraf etmek ve barışçı bir anlaşma sağlama yolunda ilerlemek” diyor.

General Ben Hodges’a göre Amerika’nın Ukrayna’ya silah yardımı yapması, anlaşma şansını ortadan kaldırır: “Amerika’nın Ukrayna’ya silah sağlaması, durumu stratejik olarak olumlu yönde etkilemez çünkü Rusya, gücünü ikiye katlar ve şiddetin dozunu yükseltir. Bu da Ukrayna’da daha çok insanın ölmesi, zararın artması anlamına gelir.”

Amerika ve Rusya, anlaşmazlıkların uzaması nedeniyle birbirlerini suçlamaya devam ederken Ukrayna, egemenliği için mücadeleyi sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG