Erişilebilirlik

Ukrayna'da Kriz Giderek Derinleşiyor


Ukrayna'da Kriz Giderek Derinleşiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00
Ukrayna’nın başkenti Kiev’de protestocular ve polis arasındaki olaylar devam ediyor. Kasım ayında başlayan hükümet karşıtı gösterilerde en az dört protestocu öldü. Şiddet eylemlerini kınayan bir açıklama yapan Amerika Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna cumhurbaşkanına muhalefetle diyalog kurma çağrısında bulundu. Ukrayna’da başbakan ve hükümet istifa etti. Ancak göstericiler cumhurbaşkanının da istifa etmesini istiyor, bakanlık binalarını işgali sürdürüyor.

Orisia Lutseviç, Londra’daki düşünce kuruluşu Chatham House uzmanı: ”Yasalarda yapılan değişiklikler, mahkemelerde sanıklar olmadan da davaların devam etmesine olanak veriyor. İftira, karalama ve asılsız haber suçlamaları, basın özgürlüklerini kısıtlayacak. Parlamento üyelerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması da kolaylaştırıldı.”

Muhalifler, şiddeti, protestolara katılan aşırı sağcı ‘Sağ Sektör’ adlı grubun körüklediğini söylüyor. Hükümetin bazı protestoculara para vererek şiddet olayları çıkarttığı ve bu bahaneyle göstericilerin üzerine gittiği de iddialar arasında.

Londra’daki University College’dan Andrew Wilson, uzlaşma olasılığının giderek azaldığını söylüyor: ”Kimileri ne olursa olsun protestolara devam etmek istiyor. Şubat 2015’te seçimler yapılacak. Muhalefet, seçimlerin nasıl olsa adil olmayacağına inandığı için ‘niye bekleyelim, protestolara şimdi başlayalım’ mantığıyla hareket ediyor.”

Gösteriler, Ukrayna’nın AB’yle yapılacak bir anlaşmadan vazgeçmesi üzerine Kasım ayında başlamıştı. Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, bunun yerine Rusya’yla enerji ve kredi anlaşmaları imzalamıştı.

Chatham House’tan Orisia Lutseviç, Ukrayna’nın geleceğiyle ilgili tartışmaların ülkeyi böldüğünü söylüyor: ”Nüfusun hangi kesiminin geleceği tayin edeceği, ülkedeki kırılma noktasını oluşturacak. Bence doğuda, Rusya tarafında olanlar şimdilik pasif görünüyor, sadece gözlem yapmakla yetiniyor.”

Avrupa Birliği, protestocuların üzerine gitmemesi için Ukrayna’yı uyardı.

Jose Manuel Barroso, ”Gelişmeleri yakından izlemeye, Avrupa Birliği’nin vereceği yanıtı ve Ukrayna’yla ilişkilerimizi değerlendirmeye devam edeceğiz” diyor.

Rusya ise Avrupa Birliği ve Amerika’yı Ukrayna’nın içişlerine karışmakla suçladı.

Uzmanlar, gösterici ölümlerinin Ukrayna’nın siyasi krizinde yeni bir sayfa açtığını, her iki tarafın da ödün vermeye henüz hazır olmadığını söylüyor.
XS
SM
MD
LG