Erişilebilirlik

Ukrayna’da Kanlı Gece


Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk kentinde hükümet güçleri ve Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar arasında çıkan çatışmalarda onlarca kişinin öldüğü iddia ediliyor

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk kentinde hükümet güçleri ve Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar arasında çıkan çatışmalarda onlarca kişinin öldüğü bildiriliyor.

Donetsk havaalanını geçirmek isteyen Rusya yanlısı silahlı milislerle girdiği çatışmada hükümet güçleri, havaalanındaki gruba hava operasyonuyla müdahale etti.

Gece boyunca devam eden ve havaalanını savaş alanına dönüştüren çatışmalarla ilgili görgü tanıkları, Salı günü sabah saatlerinde havaalanı yakınlarından hala silah sesleri duyduklarını ifade ediyor.

Rusya yanlıları, kendi gruplarından 30 kişinin öldüğünü açıkladı ancak olayda ölenlerin sayısı bağımsız kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı.

Ukrayna’da Pazar günü yapılan seçimleri ezici bir üstünlükle kazanan milyarder işadamı ve eski dışişleri bakanı Petro Poroşenko, zaferini ilan ettikten sonra yaptığı konuşmada, barışa ancak diyalogla ulaşılabileceğini, ancak “teröristler” olarak nitelediği Rusya yanlısı milislere karşı silah kullanılması gerektiğini söylemişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, şiddetin sonlandırılması ve ülkedeki krizin sona ermesi için Ukrayna ile kurulabilecek diyalog şansının boşa harcanmaması gerektiğini açıkladı.
XS
SM
MD
LG