Erişilebilirlik

Ukrayna'da İsyancılar Ateşkese Uymuyor


Ukrayna'dan Rusya tarafına geçmeye çalışan siviller

Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun dün bir haftalık ateşkes ilan etmesine rağmen, Rusya yanlısı isyancıların Donetsk yakınlarında bir sınır karakoluna saldırdığı bildiriliyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da ateşkes kararını 'ültimatom' diye niteledi

Ukrayna’nın doğusunda ayaklanan Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Kiev hükümetinin sunduğu tek yanlı ateşkes önerisini reddetti.

Donetsk’te Ukrayna hükümetine bağlı sınır muhafızları, Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun tüm çatışmaların durdurulması talimatı vermesinden birkaç saat sonra, karakollarından birinin isyancıların saldırısına uğradığını açıkladı. Saldırıda en az üç asker yaralandı.

Aylardır devam eden çatışmalarda şu ana kadar yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

Bu arada Donetsk’te tek yanlı bağımsızlık eden bir grup isyancı, kent meydanında toplanıp, topraklarını savunmak için ant içti.

Rusya da, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı ateşkesi ciddiye almadı. Suudi Arabistan’da konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ukrayna hükümetinin ateşkesini ‘ültimatom’ olarak niteledi ve Kiev’in askeri faaliyetlerinin Moskova’yı kaygılandırdığını açıkladı.

Ukrayna hükümeti de, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in, Rusya’nın iç bölgelerindeki birlikleri alarma geçirmesinden ve acil tatbikat ilanından kaygı duyduğunu açıkladı. Tatbikata 65 bin asker katılıyor.

Poroşenko dün, ayrılıkçılara karşı yürütülen operasyonu bir hafta boyunca durdurma kararı almış ve isyancılardan da silahlarını bırakmalarını istemişti. Bununla birlikte Poroşenko, bunun saldırıya uğramaları durumunda cevap vermeyecekleri anlamına gelmediğini belirtti.

Amerika’nın Sesi’ne açıklama yapan bir NATO yetkilisi, Rusya’nın Ukrayna sınırı yakına sevk ettiği askerlerin, “sınır devriyesi görevini yerine getirmekten öte, harekete geçmek için emir bekliyor izlenimi verdiklerini” bildirdi. NATO yetkilisi bunun umutlu bir gelişme olmadığını da sözlerine ekledi.

Beyaz Saray sözcü yardımcısı Josh Earnest de, Ukrayna sınırı yakınına yığılan Rus askerlerinin kaygı yarattığını açıkladı.

Kremlin sözcüsü ise, asker yığınağının önceden planlandığını ve sınır güvenliği amacı taşıdığını belirtti.

Rusya’nın Kırım yarımadasını Mart ayında ilhak etmesinden bu yana, Kiev ve Moskova arasındaki gerginlik devam ediyor. Rusya askerlerini Şubat ayında Kırım’a sokmuştu. Kırım’daki olayların hemen ardından Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar da ayaklandı.
XS
SM
MD
LG