Erişilebilirlik

Ukrayna'da Göstericilere Polis Müdahalesi


Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in AB ile serbest ticaret bölgesi kurulmasını öngören anlaşmayı imzalamamasını protesto eden göstericilere polis müdahale etti

Ukraynalılar, bugün de hükümet karşıtı gösteri düzenledi. Polis, başkent Kiev’deki göstericileri cop ve gözyaşartıcı gaz ile dağıttı. Polisle göstericiler arasında çatışma çıktı. Göstericiler Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in AB ile serbest ticaret bölgesi kurulmasını öngören anlaşmayı imzalamamasını protesto ediyor.

Dün AB, Rusya’yı, Ukrayna’ya, anlaşmayı imzalamaması için baskı yapmakla suçladı. Yanukoviç, geçen hafta serbest ticaret anlaşmasını imzalamayacağını açıklamıştı. Ukrayna lideri, Vilnius’ta yapılan AB Zirvesi’nde de kararını tekrarladı ve anlaşmayı imzalamak için AB’den daha fazla maddi destek istedi.

Zirvede Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yanukoviç’e “Sizden daha fazlasını beklerdik” derken kameralara yakalandı. Yanukoviç ise Merkel’e, “Ukrayna’da ekonomik koşullar çok ağır ve Moskova ile büyük zorluklar yaşıyoruz,” şeklinde cevap verdi.

İki günlük AB Zirvesi’nde Gürcistan ve Moldova’nın yanı sıra Ukrayna ile de serbest ticaret anlaşmasına varılması umut ediliyordu. Ancak AB, Yanukoviç’i iknada başarılı olamadı.

Bugün Avrupa basınında çıkan haberlerde, AB ile Ukrayna arasındaki anlaşmanın geleceğinin, Moskova’nın Kiev’den, Ekim ayında, 1 milyar dolarlık doğalgaz borçlarını hemen ödemesi aksi takdirde doğal gaz sevkiyatının hemen kesileceği tehdidi yüzünden zora girdiği yazıldı.

Moskova son aylarda Ukrayna’dan gelen ürünlere de yeni kısıtlamalar koymaya başladı, zaten zor durumda olan Ukrayna ekonomisi durgunluğa girdi.
XS
SM
MD
LG