Erişilebilirlik

Ukrayna'da Gerginlik Odesa'yı da Etkiledi


Ukrayna'da Gerginlik Odesa'yı da Etkiledi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

Odesa, birçok Ukraynalı için romantik görüntüler çağrıştıran bir kent. Geniş bulvarlı bu Karadeniz sahil kenti, birçok kültürün kaynaştığı bir erime potası olarak biliniyor. 2 Mayıs'ta çıkan şiddet olayları işte bu yüzden Odesa'da kapanması zor bir yara açtı

Odesa, birçok Ukraynalı için romantik görüntüler çağrıştıran bir kent. Geniş bulvarlı bu Karadeniz sahil kenti, birçok kültürün kaynaştığı bir erime potası olarak biliniyor.

2 Mayıs'ta çıkan şiddet olayları işte bu yüzden Odesa'da kapanması zor bir yara açtı.

Karşıt grupların karıştığı sokak çatışmalarında 40'dan fazla kişi yaşamını yitirdi. Sendika binasında çıkan yangında Rusya yanlısı birçok gösterici öldü.

Odesalı bir kadın, "Sadece barış istiyoruz. Eskiden olduğu gibi barış içinde bir yaşam arzuluyoruz. Çocuklarımızla rahat rahat sokağa çıkabiliyorduk, çocuklar mutluydu," diyor.

Odesa, Çarlık Rusyası’nın dördüncü büyük kentiydi. Orisia Lutseviç, Londra'daki düşünce kuruluşu Chatham House'da uzman: "Odesa hep bir liman ve ticaret kenti olmuştur ama aynı zamanda bir tatil kentidir."

Odesa, ünlü Sovyet filmi Potemkin Zırhlısı'nda anlatılan 1905 işçi ayaklanmasına sahne olan kent. Sinema tarihinin en unutulmaz sahnelerinden birinde bir bebek arabası, Çar'ın askerlerinden kaçışan kalabalık arasında merdivenlerden aşağı sürükleniyor.

20‘inci yüzyıl tarihinin etkileri hala hissedilirken Odesa’nın geleceği, belirsizliğini koruyor.

Bu kadın ise, ”Oğlum da, babası da, ben de Ukraynalı’yız. Odesa’da yaşıyoruz. Odesa’nın Rusya tarihinde önemli yeri var ancak bu demek değil ki Odesa bir Rus kentidir. Odesa, halkının Rusça konuştuğu, Ukrayna sınırları içinde bir kent,” diyor.

Odesa sakinleri, kentin kültürel mirasıyla gurur duyuyor. Ressam Aleksander Roytburd’a göre, Odesa bir dünya kenti: ”Odesa, proje olarak tasarlanmış bir kent. Çok iyi yöneticilerin himayesinde, hızla kurulmuş. Kent, tüm dünyayla ticaret yapmak amacıyla yabancılara verilmiş.”

Odesa, bugün de önemini koruyor. Serbest liman olan kentte ayrıca büyük bir petrokimya deposu ve şilep limanı da bulunuyor.

Ukrayna, Rusya’nın bütün Karadeniz kıyılarını ele geçirip kendisini karaya hapsetmesinden korkuyor. Moskova, böyle bir niyeti olmadığını söylese de Orisia Lutseviç, Odesa’nın stratejik önemini hatırlatıyor: ”Odesa yalnızca ticari öneme sahip değil, aynı zamanda askeri sevkiyat için de kullanılan bir kent. Ukrayna’yla Rusya’nın arası açıldı. Rusya şimdi tüm güney koridorunu kontrol altına alması ve Moldova’dan ayrılan Transdinyester’e destek vermesi gerektiğini düşünüyor. ”

Ukrayna’daki gerginlik, bir zamanlar Doğu Avrupa’nın incisi olan kentlerden biri olan Odesa’yı tehdide devam ediyor.
XS
SM
MD
LG