Erişilebilirlik

Ukrayna'da Enerji Krizi


Ukrayna'da Enerji Krizi
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

​Rusya’nın Ukrayna’ya müdahale etmesi diplomatik ve askeri krize yol açmakla beraber, bir ekonomi ve enerji krizine de yol açtı. Bunun nedeni, Rusya’nın Ukrayna’ya ihraç ettiği doğalgazın fiyatını aniden yükseltmesi, Ukraynalı liderlerinse yeni ve ucuz enerji kaynakları arayışı içine girmeleri

Ukrayna, doğalgaz bağımlısı bir ülke. Konutlar ve fabrikalarda bol miktarda doğalgaz tüketiliyor.

Yakın zamana kadar Ukrayna’da ucuz Rus doğalgazı kullanılıyordu.

Ancak Rusya yanlısı cumhurbaşkanı Yanukoviç’in devrilmesinden sonra durum değişti. Rusya, doğal gaza yüzde 40 zam yaptı.

Merkezi Londra’daki Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nden enerji uzmanı Pierre Noel’e göre Ukrayna, ciddi bir ikilem içinde.

”Ukraynalı liderlerin önünde çok zor bir seçenek var. Ya ucuz doğalgaz için Rusya’ya boyun eğecekler ya da siyasi bağımsızlıklarının bedelini pahalı doğalgazla ödeyecekler.”

Ukrayna yıllardır Rusya’dan ucuz doğalgaz satın alıyordu. Fiyatın indirimli olmasının nedeni, Rus doğalgazını dev Avrupa pazarına taşıyacak tek hattın Ukrayna’dan geçmesiydi.

Rusya ve müşterileri, Ukrayna’yı devredışı bırakacak iki yeni doğalgaz boru hattı üzerinde yıllardır çalışıyor. Amaç, doğalgazı Ukrayna’ya da diğer müşterilere olduğu gibi aynı fiyata satmak.

Bu, Kievli restoran sahibi Yuri Gelfat gibi iş sahipleri için son derece kötü bir haber:

”Doğalgaz fiyatları hepimizi etkileyecek. Isınma, sıcak su gibi giderlerin artması, bizim de zam yapmamızı gerektirecek.”

Bu, enerji bağımsızlığının bedellerinden biri.

Giyim mağazası sahibi Ruslan Pavliyuk, konuya daha geniş açıdan bakıyor ve daha çok enerji tasarrufu gerektiğini söylüyor.

”Ukraynalılar yakınmaktan vazgeçmeli, kemerleri sıkmalı ve gelecekte çok sayıda mücadele vereceğini anlamalı.”

Kemer sıkma politikasında en büyük sorumluluksa enerji israfından vazgeçmesi gerekecek olan ülkenin doğusundaki fabrika ve çalışanlarına düşüyor.

Pierre Noel, Orta Avrupa ülkelerindeki gibi can acıtan reformlar yapmak için Ukrayna’da ulusal uzlaşma yapmanın zor olacağı görüşünde.

”Ukrayna, siyasi ve ekonomik çizgilerle ikiye ayrılmış bir ülke. Ülkenin bir bölümü, reformların yapılması için istek gösterirken diğer bölümü, bu reformları yapmak için hiçbir iyiniyet ve kararlılık göstermiyor.”

Uzman, Ukrayna’nın doğusunun ekonomik açıdan Rusya’ya bağlı kalmasını sağlayacak siyasi bir anlaşmanın sorunu hafifletebileceği, Ukrayna’nın ulusal egemenliğinden daha fazla ödün vermeden Rusya’ya bu ülkede elde etmek istediği kontrolu verebileceği görüşünde.
XS
SM
MD
LG