Erişilebilirlik

"Ukrayna'da Durum Kontroldan Çıkıyor"


Kiev'de hükümet binalarını kordon altına alan polisler
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Kiev’de hükümet karşıtı göstericilerle polis arasında çatışmalar üçüncü gününde devam ederken Ukrayna’da durumun “ kontroldan çıktığını” açıkladı.

Bazı grupların polise Molotof kokteylleri, patlayıcı maddelerle saldırdığını belirten Lavrov, bunun korkutucu olduğunu ve Avrupa standartlarını ihlal ettiğini söyledi.
Rus bakan, Moskova’nın Ukrayna’nın içişlerine karışmadan durumu normalleştirmek için elinden gelen yardımı yaptığını da belirtti.

Yetkililer çatışmalarda yarısı göstericiler olmak üzere 200’den fazla kişinin yaralandığını söylüyor.

Çatışmalarda çoğu kask giyen ve gaz maskesi takan göstericiler polise taş ve yangın bombalarıyla saldırırken polis lastik mermi ve basınçlı suyla karşılık verdi.

Çatışmalar, yaklaşık 100 bin kişi muhalefeti baskı altına almayı amaçlayan yeni yasaları protesto ederken bir grup radikal eylemcinin polise saldırması üzerine başladı.
Öndegelen muhalefet lideri eski dünya boks şampiyonu Vitali Klitşko göstericileri polise saldırmaktan vazgeçirmeye çalıştı ancak başaramadı. Klitşko radikal eylemcilerin yüzüne yangın söndürücü sıkması üzerine susmak zorunda kaldı.

Klitşko daha sonra Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile biraraya geldi. Yanukoviç görüşme sonrası ulusal güvenlik danışmanına muhalefetin şikayetlerini ele almak üzere bir çalışma grubu oluşturması emri verdi.
Ancak Klitşko, muhalefetin Yanukoviç görüşmelere bizzat katılmadıkça masaya oturmayacağını açıkladı.

Yeni yasalar gaz maskesi takan ya da kask giyen göstericilerin tutuklanmasına izin verirken hükümet binalarına girişi engelleyenlerin beş yıla kadar hapisle yargılanmalarını öngörüyor. İnternetde “iftira” olarak nitelenen haber ve görüşleri yasaklayan yasalar ayrıca dışardan yardım alan sivil toplum kuruluşları için “yabancı ajan” deyimi getiriyor.

Amerika ve diğer Batılı hükümetler yeni yasaları anti-demokratik olarak tanımlayarak kınadı.
XS
SM
MD
LG