Erişilebilirlik

Ukrayna'da Birlik Görüşmeleri Sonuç Vermiyor


Ukrayna’da hükümet siyasi krizi sona erdirmenin yollarını görüşmeye çalışırken, seçim kurulu ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı isyancıların, gelecek hafta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini sabote etmeyi planladığı uyarısında bulundu

Harkiv’de merkezi hükümet yetkilileri ve yerel liderler, birlik görüşmeleri için ikinci kez bir araya geldi. Ancak görüşmelerde bir ilerleme sağlanamadı. Görüşmelere devlet binalarını işgal eden Rusya yanlısı ayrılıkçılar alınmadı.

Kiev’de Merkezi Seçim Komisyonu, geçici hükümetten, ülkenin doğusunda seçim güvenliğini sağlamasını istedi. Komisyon, bölgede iki milyon kişinin 25 Mayıs’taki seçimde oy kullanmasının tehlikeye girebileceği yönünde uyardı.

Komisyon, ayrılıkçıların tehditleri ve ‘yasadışı eylemleri’ yüzünden seçim hazırlıklarını yürütemediğini bildirdi. Rusya yanlısı militan gruplar, Nisan ayından bu yana ülkenin doğusundaki bazı kentlerde kontrolu ele geçirmiş durumda.

Ukrayna ordusu, bir aydır süren operasyonlarına rağmen Dohansk ve Luhansk’ta denetimi ele geçiremedi. Bu iki bölgede isyancılar geçen hafta referandum düzenlemiş ve tek yanlı bağımsızlık ilan etmişti.

Batılı ülkeler cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülkenin doğusundaki siyasi krizi çözmesini ve Rusya’nın Kırım’ı ilhakında olduğu gibi Ukrayna’nın daha da parçalanmasını önlemesini umuyor.

Amerika, Ukrayna’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine Rusya’nın müdahalesini önlemeye çalışıyor. Öte yandan Moskova’da, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’ya ülkenin doğusundaki askeri operasyona son verme çağrısı yapıldı.

Başkan Barack Obama, Ukrayna kriziyle ilgili olarak dün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’la telefon görüşmesi yaptı. Yetkiler, Rusya’nın Ukrayna’da “kışkırtıcı ve istikrarsızlaştırıcı” tavrı sürdürmesi durumunda daha ağır bedeller ödeyeceği konusunda Obama ve Hollande’ın uzlaştığını bildirdi.

Obama da Rusya’nın bankacılık, enerji ve madencilik gibi kilit ekonomik sektörlerini hedef alacak yeni yaptırımlara hazır olduklarını açıklamıştı.
XS
SM
MD
LG