Erişilebilirlik

Ukrayna'da Basın Özgürlüğü Tehlikede


Ukrayna'da Basın Özgürlüğü Tehlikede
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:40 0:00

Ukrayna'da Basın Özgürlüğü Tehlikede

Rusya ve Rusya yanlılarının Ukrayna'yla ilgili haberleri kısıtlamaya çalıştığı yolundaki kaygılar giderek artıyor. Yabancı gazetecilere yönelik taciz olayları ve Rusya'nın Ukrayna televizyon frekanslarına el koyması Moskova'nın muhalefeti susturma çabası olarak görülüyor

Rusya ya da Rusya yanlılarının bağımsız medyanın Ukrayna’daki gelişmeler konusunda haber vermesini kısıtlamaya çalıştığı yolunda kaygılar giderek artıyor. Yabancı gazetecilere yönelik taciz olayları ve Rusya’nın Ukrayna televizyonlarının frekanslarına el koyması Moskova’nın muhalefeti susturma çabası olarak görülüyor.

Ukrayna’nın Kharki kentinde düzenlenen Rusya yanlısı bir gösteride protestocular bir ara öfkelerini Amerika’nın Sesi muhabiri Daniel Schearf ve çevirmenine yöneltti.

Schearf başına gelenleri Skype aracılığıyla şöyle anlattı:

“Büyük bir kalabalık çevremizi sardı. Üç. dört, beş kişi iyice yanımıza yaklaştı. Resmen kuşatıldık.”

Bu olayda sözlü saldırı şiddete dönüşmedi ancak Kırım’da bir Bulgar gazeteci Youtube videosunda görüldüğü gibi maskeli kişilerin saldırısına uğradı. Gazeteci ,bir televizyon stüdyosundan malzeme götüren maskeli kişilerin resmini çekmeye çalışıyordu.

Gazetecileri Koruma Komitesi’nden Nina Ognianova, basın kuruluşlarının Ukrayna’daki krizi izleyen gazetecilere yönelik artan sayıdaki yıldırma ve fiziksel saldırıları belgelediğini söylüyor:

“Son olaylarda maskeli kişiler en az iki gazeteciyi kaçırdı, bazı muhabirlere saldırdı, bazılarının ise silah tehdidiyle bölgeye girmelerini engelledi.”

Rusya devlet televizyonu, Kiev kentindeki iki televizyon istasyonunun yanısıra Kırım’da Karadeniz TV’nin kullandığı yayın frekanslarına da el koydu.

Nina Ognianova, Rusya yanlısı güçler Kırım’da kontrolu arttırırken medyaya uygulanan baskının krize barışcı çözüm bulmayı güçleştirdiğini söylüyor:

“Krizin bu aşamasında farklı görüşlerin sergilenmesi hayati önem taşıyor. Eğer kriz barışcı biçimde çözülecekse bunun tek yolu budur.”

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü AGİT Temsilcisi Dunja Mijatovic tüm tarafları gazetecilere saldırı korkusu olmadan güvenli biçimde çalışma izni vermeye çağırdı:

“En önemli şey güvenliktir. Herkese mesajım şu: ‘Medyadan, gazetecilerden elinizi çekin. Güvenlik güçleri gazetecilerin güvenliğini sağlamalı. AGİT medya temsilcisinin vereceği mesaj budur.”

Basın özgürlüğü savunucuları medyayı susturmanın özellikle kriz zamanlarında kabul edilemez olduğunu söylüyor.
XS
SM
MD
LG