Erişilebilirlik

Ukrayna'da Avrupalı Gözlemcilere Engelleme


Kuşatma altındaki Debaltseve kentinde bir Ukrayna zırhlı aracı

Ateşkese genellikle uyulurken Rusya yanlısı ayrılıkçılar ateşkes kapsamına girmediğini öne sürdükleri stratejik Debaltseve kentine saldırmaya devam ediyor ve Avrupalı gözlemcileri bölgeye sokmuyor

Rusya yanlısı ayrılıkçılar Avrupalı gözlemcileri Ukrayna’nın doğusunda çatışmaların devam ettiği kuşatma altındaki stratejik Debaltseve kentine ulaşmalarını engelledi.

Pazar günü yürürlüğe giren ateşkese bölgenin diğer kesimlerinde genellikle uyulduğu bildiriliyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü gözlemcileri iki isyancı bölge Luhansk ve Donetsk arasında ana kara ve demiryollarının geçtiğiDebaltseve dışında ateşkese uyulduğunu açıkladı.

Ayrılıkçılar ateşkesin halen hükümet kuvvetlerinin kontrolunda olan ancak isyancılar tarafından kuşatılan Debaltseve kentini kapsamadığını iddia ediyor,

Ukrayna askeri sözcüsü ayrılıkçıların ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra Debaltseve’deki hükümet kuvvetlerine 10 kez ateş açtıklarını ancak bölgerin diğer yerlerinde durumun sakin olduğunu açıkladı.

Amerika’nın Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Debaltseve’nin 20 kilometre kuzeydoğusundaki Lomuvatka yakınlarında Rus topçu birliklerinin uydu fotoğraflarına Twitter hesabında yer verdi.

Avrupalı liderlerin arabuluculuğuyla varılan ateşkes sonucu Ukrayna ordusu ve Moskova destekli ayrılıkçılar derhal çatışmalara son vermek zorunda. Eğer ateşkese uyulursa, taraflar geniş bir tampon bölge açmak üzere ağır silahlarını geri çekecek.

Başkan Barack Obama,Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’yu telefonla arayarak tüm tarafların zamanında çatışmalara son vermesinin önemine işaret etti. Obama da ayrıca ateşkes öncesi devam eden çatışmalardan kaygı duyduğunu bildirdi. Başkan Obama, benzer kaygıları telefonla görüştüğü Almanya Başbakanı Angela Merkel’e de iletti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ateşkese destek vermek içinolağanüstü oturum düzenleyecek. Konsey, Rusya’nın sunduğu ve tüm tarafların ateşkese uyması çağrısında bulunan karar tasarısını oylayacak.

XS
SM
MD
LG