Erişilebilirlik

Ukrayna'da Çatışmalar Şiddetleniyor


Rusya yanlısı milisler, düşürdükleri Ukrayna uçağının çevresinde cephane toplarken

Rusya yanlısı ayrılıkçı milisler, bir Ukrayna askeri uçağını daha düşürdü. Düşen İlyuşin 76 askeri nakliye uçağında 40 asker ve dokuz kişilik mürettebat öldü

Ukrayna Savunma Bakanlığı, uçağın Luhansk havaalanına inmek üzereyken, ağır makineli tüfekle tarandığını belirtti. Güvenlik kameraları patlamayı kaydetti. Ukrayna başsavcılığı olayla ilgili soruşturma açılacağını bildirdi. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da sorumluların “hak ettikleri şekilde cezalandırılacağı” uyarısında bulundu.

Öte yandan NATO, Rusya’nın Ukrayna sınırına tank sevk ederken çekilmiş fotoğraflarını yayınladı.

Dün Amerika Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’daki ayrılıkçılara tank ve ağır silah gönderdiğini açıklamıştı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, son üç gün içinde üç Rus T-64 tankı, füze rampaları ve askeri araçların Ukrayna topraklarına geçip Şijne’ye gönderildiğini bildirdi. Harf, bu durumun “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de, Rusya yanlısı ayrılıkçıların Moskova’dan ağır silah aldığı iddialarının doğrulanması durumunda, bunun Ukrayna krizinin ciddi bir şekilde tırmandığına işaret edeceğini belirtti.

Mart ayında Kırım yarımadasını kendi topraklarına katan Rusya, Ukrayna topraklarına yeni bir müdahalede bulunmayacağı yönünde defalarca söz vermişti. Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'u telefonla arayarak, Moskova'dan bu konuda açıklama istedi.

Kerry ayrıca, Kiev'deki Rus büyükelçiliği önündeki gösteriden dolayı Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk'u aradı. Rusya karşıtı göstericiler, büyükelçiliğe yumurta ve boya attı, bina çevresinde park halindeki araçları ters çevirdi. Kerry görüşmede Yatsenyuk'a, Ukrayna'dan diplomatik yükümlülüklerine uymasını istedi ve Rus Büyükelçiliği'nin güvenliğini sağlaması çağrısında bulundu.

Bu arada Ukrayna hükümeti, Mariupol kentinin isyancılardan geri alındığını bildirdi. Mariupol daha önce defalarca taraflar arasında el değiştirdi. Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, ulusal bayraklarının kentin belediye binasına çekildiğini açıkladı.
XS
SM
MD
LG