Erişilebilirlik

Ukrayna: Uçağımızı Rusya Düşürdü


Donetsk kentinde Rusya yanlısı ayrılıkçı bir militan

Ukrayna güvenlik servisinin başkanı Valentin Naliveyşenko Pazartesi günü ülkenin doğusunda düşürülen askeri nakliye uçağının Rusya'dan atılan bir füzeyle vurulduğuna ilişkin elinde”kesin kanıt” bulunduğunu açıkladı.

Naliyevşenko Rusya’nın rolünü gösteren kanıtı Cumhubaşkanı Petro Poroşenko’ya sunacağını ve ardından kamuoyuna açıklayacağını söyledi.

Ukrayna’nın doğusunu kontrol edenRusya yanlısı ayrılıkçılar Pazartesi günü uçağı düşürdüklerini ve paraşütle atlayan dört kişilik mürettebatını esir aldıklarını bildirmişti.

Ancak Ukrayna’lı yetkililer uçağın isyancıların elindeki silahların vuramayacağı yükseklikte uçtuğunu bu nedenle Rusya’dan atılan bir roket ile vurulmuş olabileceğini önesürüyor. Moskova, henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulu sözcüsü Andriy Lysenko, çatışmaların son günlerde artmasından Rusya’yı sorumlu tuttu.

Ukrayna askeri güçleri Rusya yanlısı ayrılıkçıların ele geçirdiği bölgeleri geri almak için mücadele veriyor. 428 bin nüfusa sahip olan Lukansk kenti bu mücadelenin ana hedeflerinden biri.

Ukrayna Savunma Bakanı Luhansk yakınlarındaki köylerin kontrolünün Ukrayna ordusu’nun elinde olduğunu önesürdü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, Rusya askeri güçlerini isyancılara destek vermekle suçladı.

Kremlin, Ukrayna’nın sınır ötesinden yaptığı top atışları nedeniyle bir Rus’un hayatını kaybettiğini belirterek, Ukrayna’yı “telafisi mümkün olmayan sonuçlar” yaşanabileceği uyarısında bulundu. Sorumluluk kabul etmeyen Ukrayna, saldırının provokasyon amaçlı yapılmış olabileceğini belirtti.

30 Haziran’da sona eren ateşkes anlaşmasını yenilenmemesi üzerine çatışmalar artmış bulunuyor. Aeşkesin sona ermesiyle birlikte Ukrayna ordusu , ayrılıkçıların elindeki önemli kentlerden biri olan Slovyansk dahil olmak üzere, birçok kentin kontrolünü ele geçirdi.

XS
SM
MD
LG