Erişilebilirlik

Ukrayna Seçimlerinde Timoşenko'nun Şansı Az


Ukrayna Seçimlerinde Timoşenko'nun Şansı Az
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

Ukrayna’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan eski başbakan Yulia Timoşenko anketlerde istediği halk desteğini yakalamış değil. Uzmanlara göre, Ukrayna’nın en tanınmış siyasi figürlerinden biri olan Timoşenko, devrim öncesi imajını seçmenin gözünden silmekte zorlanıyor

Ukrayna’nın eski başbakanı Yulia Timoşenko, Şubat ayında polis gözetiminde tutulduğu hastaneden çıkar çıkmaz siyasete geri döndü.

Timoşenko’ya, 2011 yılında başbakanlık yetkilerini istismar ettiği suçlamasıyla yedi yıl hapis cezası verilmişti.

Özgürlük Meydanı’na tekerlekli sandalyede gelen Timoşenko sevinçle karşılansa da, tepki gösterenler de vardı.

Orysia Lutsevych, Londra’daki Chatham House uzmanı:

“Timoşenko’nun kazanması zor çünkü adaylığı gelecekle ilgili umut vermiyor. Timoşenko, yolsuzluğa karışmış rejimle bağdaştırılan eski kuşak Ukraynalı siyasetçileri hatırlatıyor.”

2004’teki Turuncu Devrim’in temel figünlerinden biri olan Yulia Timoşenko, Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko tarafından başbakanlığa atandı. Ancak iki liderin işbirliği bozuldu ve Şubat ayında görevinden alınan Viktor Yanukoviç cumhurbaşkanı oldu.

Gözlemcilere göre, Timoşenko geçmişinden sıyrılıp, güçlü siyasi kişiliğini öne çıkarmaya çalışıyor.

Bir basın toplantısında, Timoşenko’ya Rusya’ya katılma kararı veren Kırım’ı nasıl geri alacağı soruldu:

“Kırım’ı geri döndürmek için, Ukrayna’da ekonomi politikaları sağlam, demokratik ve AB’ye bağlılık gösteren bir devlete ihtiyacımız var. Yeni Ukrayna’daki halkın düzenli ve özgür hayatının, Kırım halkına örnek oluşturacağına ve Rusya’yı anavatan olarak görmekten vazgeçireceğine inanıyorum.”

Orysia Lutsevych’e göre, Timoşenko yeni Ukrayna’nın lideri olabilmek için çarpıcı imajını kullanıyor:

“Timoşenko, Ukrayna’nın Jean d’Arc’ı olarak anılıyor. Birçok kişi onu, Yanukoviç rejimine taviz vermeyecek, oligarşik yapıya karşı mücadele edecek güçlü bir siyasetçi olarak görüyor.”

Geçtiğimiz günlerde, Rusya yanlısı silahlı gruplar, doğu Ukrayna kentlerinde birçok hükümet binasına saldırdı.

Rusya ise Ukrayna sınırına asker yığmış durumda.

Henry Jackson Society adlı düşünce kuruluşu uzmanı Andrew Foxall, Timoşenko’nun Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e karşı sert bir tavır sergilediğini, ancak bunun Ukrayna’nın aleyhine dönebileceğini söylüyor:

“Timoşenko Putin’i Ukrayna’nın bir numaralı düşmanı olarak tanımladı. Bence Rusya’ya karşı bu sert tavır, ülkenin geleceği konusunda kaygı uyandırıyor.”

Avrupa yanlısı Yulia Timoşenko Ukrayna’nın batısında güçlü bir desteğe sahip. Ancak, ülkede yaşanan ayrılıkçı kriz göz önüne alındığında, Timoşenko birleştirici bir aday olarak görülmüyor.
XS
SM
MD
LG