Erişilebilirlik

Ukrayna Parlamentosu Yanukoviç'i Görevden Aldı


24 saat içinde oldukça hızlı yaşanan gelişmeler sonucunda Cumhurbaşkanı Kiev'den ayrıldı, kendisine darbe yapıldığını iddia etti. Parlamento da Viktor Yanukoviç'i görevden alarak 25 Mayıs'ta erken seçim ilan etti. Hapisteki eski Başbakan Yulia Timoşenko ise serbest bırakıldı

Ukrayna Parlamentosu Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’i görevden aldı. Parlamento ayrıca 25 Mayıs'ta erken seçim çağrısında bulundu.

Öte yandan bir süre ortalıktan kaybolan ve kendisinden haber alınamayan Yanukoviç, televizyona açıklama yaparak görevini bırakmayacağını ve Ukrayna’dan ayrılmayacağını bildirdi.

Ukrayna televizyonu ve Rus Interfax haber ajansına konuşan Yanukoviç, parlamentonun bugün aldığı tüm kararları yasadışı ilan etti. Ukrayna’nın doğusundaki Harkiv’den konuştuğu bildirilen Viktor Yanukoviç yaşananları darbe olarak niteledi.

Viktor Yanukoviç
Viktor Yanukoviç
Ukrayna muhalefeti de Yanukoviç’in başkent Kiev’den ayrıldığını doğruladı. Muhalefet lideri Vitali Kliçko, erken seçimlerin en geç Mayıs ayında yapılabilmesi için Yanukoviç’e cumhurbaşkanlığından istifa etme çağrısında bulunmuştu.

Bu arada parlamento eski Başbakan Yulia Timoşenko’nun da cezaevinden çıkarılmasını yaptığı oylama sonucu onayladı. Timoşenko, görevini kötüye kullanmakla suçlanıyordu. Ayrıca parlamentoya yeni başkan olarak Timoşenko’nun siyasi müttefiki Oleksandr Turçinov seçildi. Eski başkan Volodimir Ribak, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti.

Yulia Timoşenko cezaevinden tekerlekli sandalyeyle çıkarıldı
Yulia Timoşenko cezaevinden tekerlekli sandalyeyle çıkarıldı
Timoşenko Serbest

Parlamento kararının ardından Yulia Timoşenko serbest bırakıldı. Timoşenko serbest bırakılır bırakılmaz yaptığı açıklamada "diktatörlüğün düştüğünü" söyledi. Yulia Timoşenko cezaevinden tekerlekli sandalyeyle çıkarıldı.

Timoşenko daha sonra Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'na giderek binlerce protestocuya hitap etti. "Sizler kahramansınız, sizler Ukrayna'nın en iyilerisiniz" diyen Timoşenko gözyaşlarına hakim olamadı. Ukrayna eski Başbakanı ayrıca gösterilerde ölenleri andı.

Başkent Kiev’de parlamento binası çevresinde büyük bir kalabalık birikip Viktor Yanukoviç’in istifasını istedi. Bağımsızlık meydanındaki ibinlerce protestocu da dün muhalefet ve Yanukoviç arasında varılan anlaşmaya karşı çıkmıştı.

Başkan Barack Obama dün Ukrayna’daki durumu Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le telefonda görüşmüştü.
XS
SM
MD
LG