Erişilebilirlik

Ukrayna Ordusu Slovyansk'ı Geri Aldı


Ukrayna ordusunun Slovyansk’ı geri alması, aylardır süren ayaklanmada kazandıkları ilk ciddi zafer oldu. Slovyansk’ı terk eden isyancıların yakındaki Kramatorsk kasabasına kaçtıkları bildiriyor

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusunda uzun bir süredir Rusya yanlısı ayrılıkçıların elindeki Slovyansk kentini yeniden ele geçirdi.

Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, gece düzenlenen operasyondan sonra ele geçirilen kente Ukrayna bayrağının çekilmesi emri verdi.

Yetkililer ve görgü tanıkları, Rusya yanlısı isyancıların, ordunun havan topu ateşinin ardından kenti boşalttığını bildirdi. Ayrılıkçılar, Nisan ayından bu yana kenti, belediye ve emniyet saraylarını denetimleri altında tutuyordu.

Ukrayna ordusunun Slovyansk’ı geri alması, aylardır süren ayaklanmada kazandıkları ilk ciddi zafer oldu. Slovyansk’ı terk eden isyancıların yakındaki Kramatorsk kasabasına kaçtıkları bildiriyor. Ancak bölgedeki gazeteciler, isyancıların Kramotorsk’tan da araçlarla ayrıldıklarını belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, hem isyancılarla hem de Rusya’yla yeni tur görüşmelere katılmaya hazır olduğunu bildirmişti. Poroşenko bu niyetini dün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’le yaptığı telekonferansta dile getirdi.

Amerika ve Avrupa Birliği, Moskova yanlısı ayrılıkçıların gerginliği hafifletme yönünde adım atmaması durumunda Rusya’ya yaptırımları arttırmakla tehdit ediyor.

Hafta başında Ukrayna hükümetinin tek yanlı ateşkesinin sona ermesinden bu yana çatışmalar yeniden şiddetlenmiş durumda.

XS
SM
MD
LG