Erişilebilirlik

Ukrayna Ordusu Rus İşgalini Önleyemez


Ukrayna ordusu ve güvenlik kuvvetleri, ülkenin doğusunda aralarında Ruslar’ın da olduğu silahlı milislerin faaliyet gösterdiği bölgelerin kontrolunu sağlamaya çalışırken, gerilim artıyor

Batılı yetkili ve uzmanların tahminlerine göre Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bağlı 70 bin ile 130 bin arası asker bulunuyor. Ancak Amerika Dış Politika Konseyi’nden Stephen Blank’e göre Ukrayna ordusuyla ilgili büyük sorunlar var.

Uzman, emir-komuta zincirinde sorunlar olduğunu ve krizin başından bu yana savunma bakanıyla birlikte bazı komutanların da defalarca değiştiğini belirtiyor. Blank, bunun yanısıra Ruslar’ın uzun süredir ülke istihbaratının içine nüfuz ettiğini, ayrıca orduya yeterince yatırım yapılmadığını, yolsuzluk ve kötü liderliğin kurumları zayıf bıraktığını belirtiyor.

Ukrayna ordusunu modernleştirmeye çalışıyor

Oxford Çatışma Araştırmaları Merkezi Başkanı Keir Giles, Ukrayna’nın bir süredir ordusunu modernize etmeye çalıştığını söylüyor.

Giles buna rağmen Ukrayna’nın çalışmalarının Rusya ile karşılaştırıldığında sınırlı olduğunu ve bu nedenle Ukrayna’nın elindeki teçhizatın Rusya’nın vadesi dolmuş teknolojileriyle sınırlı olduğunu belirtiyor. Uzman, bu eski teknolojilerin eski tip insan gücüne dayandığını ve genel olarak Ukrayna ordusunun Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından bu yana geçirdiği değişimin, Rusya’nın Gürcistan’la savaşından bu yana geçirdiği değişimden daha sınırlı olduğunu söylüyor.

Uzmanlar Rusya’yı ordusunu modernleştirmeye iten nedenin, 2008 yılında Gürcistan’la yaptığı beş günlük savaşta yaşadığı sorunlar olduğuna dikkat çekiyor.

Reformlardan biri Rus ordusunu daha çevik ve yerel çatışmalara hızla yanıt verebilecek hale getirmek olmuş. Bu reformların sonucu, geçen ay Rusya’nın Kırım’ı işgalinde gözlendi.

Uzmanlar Ukrayna’nın hala Sovyet tarzı büyük bir orduya sahip olduğunu belirtiyor.

Giles, Ukrayna ordusunun bir diğer sorununun askerlerin bağlılığı olduğuna dikkat çekiyor.

Ukrayna ordusu içinde bölünmeler var

Giles Ukrayna’nın doğusundan gelen saf değiştirme haberlerinin hepsine inanmanın doğru olmayacağını, ancak ordunun komuta kademesinin Sovyet döneminde Rus silah arkadaşlarıyla beraber çalıştığı gerçeğinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Giles, olayların ilk başladığı günlerde pek çok subayın açıkça Rusya taraftarlığını gizlemediğini söylüyor.

Rusya yanlısı ayrılıkçılar, doğuda 10 kadar kent ve kasabayı kontrolleri altında bulunduruyor. Rusya 40 bine yakın askerini Ukrayna sınırına dayamıştı.

Keir Giles, Ukrayna güçlerinin Rus işgalini durduracak güçte olmadığını söylüyor.

Uzman Ukrayna’nın savaş hazırlığı düzeyinin ve teçhizatının mevcut durumda Rusya’ya karşı koymakta yeterli olmayacağını söylese de, Rusya’nın da geniş ve uzun süreli bir işgali sürdürebilecek kapasiteye sahip olmadığına dikkat çekiyor. Giles, bu nedenle Ukrayna’da gerçekleşebilecek herhangi bir operasyonun, Gürcistan ya da Kırım kadar çabuk ve karşılık görmeden sonlandırılması gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlar Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda özellikle gerilla tarzı bir direnişle karşılaşırsa, uzun vadeli savaş riskiyle karşı karşıya kalacağını savunuyor. Uzmanlara göre bu, Moskova’nın tercih ettiği bir senaryo değil.
XS
SM
MD
LG