Erişilebilirlik

Ukrayna: ‘Operasyonlara Devam’


Ukrayna Savunma Bakanı Vekili Mykhailo Koval ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı operasyonların devam edeceğini bildirdi. Dün bölgede Ukrayna ordusuna ait bir helikopter düşürülmüş, olayda en az 12 asker ölmüştü

Savunma Bakanlığı görevini vekalet yürüten Mykhailo Koval, Donetsk’in güneyi ve batısının, Luhansk’ın da kuzeyinin ayrılıkçılardan temizlendiğini söyledi. Koval, barış ve düzen tesis edilinceye kadar operasyonun devam edeceğini açıkladı.

Mykhailo Koval, “teröristler” diye tanımladığı Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı askeri operasyon başlattıkları Nisan ayı ortasından bu yana 20’yi aşkın asker kaybettiklerini bildirdi.

Dün Slovyansk yakınlarında düşürülen askeri helikopterde ölenler arasında bir de bir general bulunuyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, helikopter saldırısının Rusya yanlısı milislerin “gelişmiş silah sistemlerine sahip olduklarına ve dışarıdan destek aldıklarına” işaret ettiğini açıkladı.

Bu arada Rusya’nın Ukrayna sınırından askerlerini çektiği yolundaki haberler NATO tarafından doğrulandı. Adı açıklanmayan bir NATO subayı, Rusya’nın bölgedeki askerlerinin üçte ikisini Ukrayna sınırından geri çektiğini, ancak bölgede hala birkaç bin asker bıraktığını kaydetti.

Amerika ve NATO, Rusya’yı sürekli askerlerini çekmesi gerektiği, aksi takdirde bunun gerginliği arttıracağı yönünde uyarıyordu. Ayrıca Ukrayna’ya Rusya’dan savaşçılar gönderildiği haberleri de geliyor.

Öte yandan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT), Ukrayna’nın doğusunda gözlem görevi yapan dört kişilik bir grubuyla daha irtibatı kaybettiğini açıkladı. Gruptan en son dün haber alınmıştı. Rusya yanlısı isyancılar, bir Türk vatandaşının da aralarında bulunduğu dört kişilik bir başka AGİT gözlemci heyetini Pazartesi’den bu yana rehine olarak tutuyor.
XS
SM
MD
LG