Erişilebilirlik

Ukrayna Krizi Türk Ekonomisini Etkiliyor


Ukrayna’daki kriz derinleşirken Türkiye de ekonomisinde oluşabilecek etkilerden kaygı duymaya başlıyor. Ancak Ankara’da krizin yeni fırsatlar yaratabileceği de konuşuluyor

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim iki ülkenin bölgesel komşusu olan Türkiye’yi zor duruma soktu. Türkiye’nin hem Batı’yla hem de Moskova’yla yakın siyasi ve ekonomik bağları var.

Carnegie Avrupa Enstitüsü’nden Sinan Ülgen, Türkiye’nin ciddi risklerle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Ülgen, siyasi ve ekonomik risklerin arttığını belirtiyor. Uzmana göre, Batı, Rusya’ya karşı tavrını sertleştirip yaptırımlardan söz etmeye devam ettikçe, Türkiye’nin Rusya ve Batı arasında denge kurması zorlaşıyor.

Ankara, Moskova’nın Kırım’ı ilhakını eleştirse de, Türk Havayolları Kırım’a uçuşlarını sürdüreceğini açıkladı. Uzmanlar Türkiye’nin tarafsız kalmaya çalıştığını belirtse de, Finansbank Baş Ekonomisti İnan Demir, Türkiye’nin krizin finansal etkilerinden kendini sakınamayacağını belirtiyor.

İnan Demir, krizin derinleşmesi durumunda yatırımcıların seçenekleri gözden geçireceğini ve tercihlerinin gelişmekte olan pazarlardan yana olmayacağını söylüyor. Uzmana göre, Rusya’dan çıkan kapitalin bir kısmının Türkiye’ye yönelmesi olasılığı var, ancak genel olarak küresel pazarlarla ilgili bakışın olumsuzlaşması dolaylı olarak Türkiye’yi de etkileme potansiyeline sahip.

Rusya Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının yarısını karşılıyor ve bunun önemli bir kısmı Ukrayna üzerinden gelen bir boru hattıyla Türkiye’ye ulaşıyor. Uzmanlar Türk ekonomisinin herhangi bir kesintiye karşı hassas olduğu uyarısında bulunuyor.

Global Source Partners şirketinden Atilla Yeşilada, Moskova’nın Avrupa’ya karşı olduğu gibi Türkiye’ye karşı da enerjiyi bir silah olarak kullandığını belirtiyor. Ancak uzman daha uzun dönemde krizin Ankara’nın yararına olabileceğini düşünüyor.

Yeşilada, Rusya’yı cezalandırmanın bir yolunun Gazprom’un Avrupa doğalgaz arzındaki tekelini kırmaktan geçtiğini söylüyor. Uzman, Kuzey Irak’tan gelen doğalgaz boru hatlarının Türkiye’ye enerji sağlamasının ve Türkiye’nin Kıbrıs’la iyi ilişkileri sürdürürken İsrail’le de barışmasının, Türkiye’ye deniz altından boru hattı inşa edilmesini sağlayabileceğini belirtiyor.

Kıbrıs ve İsrail yakın geçmişte büyük doğalgaz kaynakları keşfetti ve uzmanlar Avrupa’nın bu yolla Rusya’ya olan bağımlılığı azaltabileceğini söylüyor. Ancak, Avrupa’nın kaynakları çeşitlendirmeden bahsetmesi Rusya’yı Almanya’dan sonra en büyük ikinci müşterisi olan Türkiye ile ilişkileri pekiştirmeye itti.

Hafta içinde Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medmedev Enerji Bakanı Taner Yıldız’la görüşerek iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirme konusunu ele aldı.

Ukrayna’daki kriz kısa dönemde Türkiye’nin ekonomik risklerini arttırsa da uzmanlar krizin Türkiye’nin bölgenin enerji merkezi olma planlarını harekete geçirecek kırılma noktası haline gelebileceğini belirtiyor.
XS
SM
MD
LG