Erişilebilirlik

Ukrayna'da Ateşkes


Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğusunda Moskova yanlısı ayrılıkçılara karşı operasyon yürüten orduya ateşkes emri verdi. Açıklama, Ukrayna, Rusya, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) ve Moskova yanlısı Ukraynalı ayrılıkçıların temsilcilerinin Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te imzaladığı ateşkes anlaşmasını izliyor.

Ayrılıkçıların tek yanlı ilan ettiği Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, ateşkesin yerel saatle 18.00’de imzalandığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun ofisinden yapılan ayrı açıklamada da ateşkes emrinin, Minsk’te imzalanan protokolle Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in ayrılıkçılara yaptığı ateşkes çağrısını izlediği bildirildi.

Putin Çarşamba günü ayrılıkçı isyanın durmasını amaçlayan 7 maddelik bir ‘aksiyon planı’ açıklamıştı.

Ateşkes açıklanmasına rağmen Ukrayna’nın doğusunda yer yer ağır çatışmalar devam etti. Reuters haber ajansı, ateşkesin imzalanmasından birkaç dakika sonra Donetsk’in kuzeyinde üç patlama duyulduğunu bildirdi. Ancak ilerleyen saatlerde çatışmaların azaldığı belirtiliyor.

Galler’in Newport kentinde açıklama yapan Poroşenko, ateşkesin Ukrayna’nın doğusunda “barış ve istikrar” sağlayacak 12 “pratik adımdan” oluştuğunu ve ülkesinin “egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına” saygı duyacağını söyledi. Poroşenko Galler’de NATO Zirvesi’ne davet edilmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı ayrıca ayrılıkçı milislerin elinde rehin tutulan kişilerin en kısa zamanda, “tercihen Cumartesi’ye kadar” serbest bırakılması çağrısında bulundu. Poroşenko, Ukrayna’nın doğusundaki halk için özerklik ve dil hakkı taleplerine eğilme sözü verdi.

Petro Poroşenko cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen ardından büyük suçlara karışmamış ayrılıkçılara silah bırakmaları karşılığında af sözü vermişti ve bugünkü konuşmasında da bu sözü yerine getireceğini söyledi.

Bununla birlikte Poroşenko Putin’in ‘7 maddeli aksiyon planına’ değinmedi. Plan, Ukrayna ordusunun doğudaki kent ve kasabalardan çekilmesini, denetimin ayrılıkçı milislere bırakılmasını öngörüyor. Uzmanlar Kiev hükümetinin ‘teslim’ anlamına gelebilecek bu çağrıya kulak vermesini beklemiyor.

Bu arada Luhansk’ta tek yanlı kurulan ayrılıkçı cumhuriyetin lideri İgor Plotnitsky, ateşkesin Ukrayna’dan ayrılma planlarından vazgeçecekleri anlamına gelmediğini açıkladı.

Ukrayna’da Nisan ayından bu yana devam eden ayrılıkçı mücadele 2 bin 600’ü aşkın kişinin ölümüne, Rusya sınırında yaşayan on binlerce sivilin evlerini terk etmesine yol açtı.

Ukrayna ve NATO liderleri, Moskova’yı ayrılıkçılara doğrudan destek sağlamakla suçluyor. Moskova Ukrayna’da asker bulundurduğu iddialarını yalanlasa da, ayrılıkçı liderler, Rus askerlerin izin zamanlarında Ukrayna’ya girip mücadelelerine destek verdiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG